Najtrudniejszy pierwszy krok!

Najtrudniejszy pierwszy krok!

Basen, siłownia, rower, fitness lub po prostu spacer – nie ważne od czego zaczniesz. Ważne, byś wreszcie wzięła sprawy w swoje ręce i zrobiła coś tylko dla siebie- dla swego zdrowia i urody. Najtrudniej jest zacząć, zrobić pierwszy krok do lepszego samopoczucia. Jednak jest tyle możliwości podjęcia jakiejkolwiek aktywności, że wszelkiemu zwątpieniu, zniechęceniu i brakowi entuzjazmu, musimy powiedzieć stanowcze nie! Jak to zrobić? Przede wszystkim postawić na spokój i rozsądek.

Pewnie każda z nas, ma na swoim koncie, jakąś próbę odchudzania, poprawy kondycji, czy zdrowego odchudzania, która po kilku dniach wyrzeczeń i braku błyskawicznych efektów, kończy się fiaskiem. Podejmując jakąkolwiek pracę nad sobą, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • nie podejmuj żadnych drastycznych form: diet głodowych, ale i morderczego wysiłku
  • nie oczekuj natychmiastowych rezultatów
  • nie wskakuj na wagę po każdym powrocie z gimnastyki
  • przewartościuj pewne sprawy w swojej głowie: na pierwszym miejscu postaw na zdrowie
  • zadbaj o wsparcie bliskiej osoby, która w chwili zwątpienia przywróci cię „na właściwe tory”
  • nie poddawaj się spadkom nastroju, chwilowym załamaniom
  • nawet, jeśli zdarzy Ci się porażka, nie rezygnuj ze swoich postanowień i wracaj do diety, czy ćwiczeń
  • co dzień rano spójrz w lustru i uśmiechnij się do siebie
  • wybierz aktywność, która najbardziej Ci odpowiada, którą lubisz lub możesz polubić.
 pływanie, siłownia, fitness, bieganie, nordic walking

pływanie, siłownia, fitness, bieganie, nordic walking

Na początek, warto wybrać jedną z form aktywności takich jak pływanie, siłownia, fitness, bieganie, nordic walking lub ćwiczenia pilates. Każda z nich ma zalety, a wybór jednej konkretnej z nich, zależny jest tylko od naszych indywidualnych upodobań i skłonności.
NORDIC WALKING – jest aktywnością odpowiednią dla każdego. Nawet osoby z dużą nadwagą i bardzo słabą kondycją mogą go uprawiać. Tempo marszu jest indywidualne, a dodatkowe podparcie w postaci kijków, odciąża stawy oraz kręgosłup. Nordic Walking uaktywnia wiele partii mięśni. Ważna jest jednak właściwa praca kijkami, dlatego, na początek, warto zasięgnąć rady trenera.

PŁYWANIE – to świetny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów oraz relaks jednocześnie. Pływanie bowiem odpręża i odciąża kręgosłup. Warto jednak pamiętać, że, aby spalać kalorie, musimy pływać co najmniej przez 30 minut. Tempo, jakie sobie narzucimy, nie ma tu tak wielkiego znaczenia. Jeśli jednak i to, to dla nas zbyt wiele, obniżmy nieco poprzeczkę i rozpocznijmy od ćwiczeń lub spacerów w wodzie. Opór wody powoduje wzmożoną pracę naszych mięśni. Zwykły marsz, skręty tułowia, wymachy rąk i nóg, pomogą nam rozruszać i zmobilizować organizm.

SIŁOWNIA – na początek warto poprosić o pomoc instruktora, który dobierze ćwiczenie do naszych indywidualnych możliwości. Podobnie jak w przypadku pływania, ważny jest czas nieprzerwanego ruchu. Ćwiczenia powinnyśmy więc rozpoczynać od co najmniej 30 minut bieżni, rowerka lub steppera, a dopiero potem uzupełniać je ćwiczeniami modelującymi na przyrządach. Taki trening 2 razy w tygodniu, na pewno przyniesie pożądany skutek, a z czasem spowoduje, że nie będziemy umiały się bez niego obejść.

BIEGANIE – to aktywność przynosząca efekty najszybciej. Wymaga jednak pewnej formy i sprawności fizycznej. Jeśli decydujemy się rozpocząć bieganie, warto zacząć od truchtu. Jak zwykle, ważniejszy niż tempo biegu, jest czas -minimum 30 minut ciągłego ruchu. Przed rozpoczęciem biegu, należy pamiętać o rozgrzewce, rozruszaniu stawów i mięśni, by nie nabawić się kontuzji.

FITNESS – jeśli decydujemy się na tę formę aktywności, warto wybrać najpierw ćwiczenia typu TBC. To ćwiczenie wpływające na wszystkie partie mięśni, prowadzone w umiarkowanym tempie. Poprawiają one wytrzymałość i wydolność organizmu i pozwalają na spalanie tkanki tłuszczowej. Kiedy nasz organizm nieco oswoi się z ruchem i wysiłkiem, możemy przerzucić się na któryś z intensywniejszych zestawów ćwiczeń.

PILATES – ćwiczenia te nie należą do najłatwiejszych. Wykonuje się je powoli, przy odpowiednim oddychaniu. Angażują one wiele partii mięśni. Jeśli uprawiamy je regularnie, nasze ciało rozciąga się, ujędrnia i uelastycznia. Chcąc spalać tkankę tłuszczową należy je jednak połączyć z intensywniejszym wysiłkiem np. pływaniem lub bieganiem.

Pamiętajmy, że ruch to pierwszy krok na drodze do zdrowego, długiego i satysfakcjonującego życia. A skoro, pierwszy krok jest najtrudniejszy, pozostaje man wierzyć, że potem będzie już tylko łatwiej.