W ostatnim czasie na znaczeniu zyskuje wszystko, co nosi miano „eko”. Coraz częściej sięgamy po zdrową żywność, naturalne kosmetyki i materiały. Coraz częściej zaczynamy doceniać bogactwo natury oraz jej mądrość, gdy chodzi o leczenie. Choć apteczne półki uginają się pod ciężarem specyfików dobrych na przeróżne dolegliwości, są tacy, którzy od gotowych leków wciąż wolą domowe, sprawdzone i co najważniejsze skuteczne sposoby. Oto tylko niektóre z nich.
Table of Contents
ToggleCZOSNEK NA … WSZYSTKO
Czosnek jest niewątpliwym królem wśród naturalnych sposobów leczniczych. Nie sposób powiedzieć o nim wszystkiego. Wystarczy wspomnieć, że działa on antywirusowo, antybakteryjnie i przeciwpasożytniczo. Wykazuje silniejsze działanie antybiotyczne niż penicylina , czy tetracyklina. Pomaga w leczeniu grypy i przeziębień, dolegliwości przewodu pokarmowego. Jest skuteczny w zwalczaniu drożdży i pleśni w organizmie. Obniża poziom cukru, cholesterol oraz ciśnienie krwi. Ostatnio potwierdzono jego działanie antynowotworowe oraz właściwości ochronne przed negatywnymi czynnikami zanieczyszczonego środowiska.
MIÓD, MALINY I CYTRYNA NA PRZEZIĘBIENIE
Chyba nie ma osoby, która nie próbowałaby tego sposobu na własnej skórze. Natura wykazuje się wielką mądrością dostarczając nam tych właśnie składników jako sposób na zwalczanie zimowych infekcji. Cytryna to przede wszystkim witamina C, odpowiedzialna za odporność, miód ma właściwości łagodzące przeciwzapalne. Maliny rozgrzewają i działają napotnie, a jak wiadomo nic tak dobrze nie robi na przeziębienie jak wygrzanie i wypocenie wszelkich dolegliwości.
KASZA JAGLANA NA ZAPALENIE OSKRZELI I KASZEL
Zaleca się jedzenie kaszy jaglanej trzy razy dziennie – to wszystko. Brzmi dość banalnie i trudno „na słowo” uwierzyć, że sposób naprawdę działa. A jednak. Kasza jaglana działa antywirusowo, przeciwzapalnie i wysusza zalegający w oskrzelach śluz.
SYROP Z CEBULI NA KASZEL I KATAR
Syrop z cebuli to klasyka. Wielu z nas dokładnie pamięta jego smak i zapach z własnego dzieciństwa, kiedy to popijaliśmy go, gdy tylko zaczynał się, choćby lekki kaszel. I słusznie, gdyż cebula oraz wszystkie jej przetwory mają działanie przeciwbakteryjnie, przeciwkrzepliwe, przeciwzapalne i antyoksydacyjnie. Niektóre teorie mówią o tym że cebula zapobiega również nowotworom.
PESTKI Z DYNI NA ROBAKI
Mówi się o tym, że pestki z dyni pomagają całkowicie uporać się z pasożytami takimi jak owsiki, ale również glista ludzka, czy nawet tasiemiec. Sposób jest bardzo prosty – trzeba codziennie rano zjadać 200 g. utłuczonych , świeżo wyłuskanych pestek z dyni. Kukurbicyna zawarta w pestkach dyni poraża układ nerwowy pasożytów, a ponadto usprawnia perystaltykę jelit, co ułatwia wydalenie pasożytów z organizmu
CHRZAN NA KATAR
Chrzan jest dobry na katar – to fakt. Można go wąchać, pomagając w udrożnieniu nosa, ale również jeść około dwóch łyżek do każdego posiłku. Wykazuje on bowiem właściwości antywirusowe i antybakteryjne. Jego działanie w organizmie porównać można do działania antybiotyku. Oczywiście najlepiej byłoby używać chrzanu świeżo startego z korzenia, jednak ten ze słoiczka również jest skuteczny.
JAJECZNICA NA „KACA”
Na regenerację po „suto zakrapianej” imprezie, mądrość ludowa zna wyjątkowo wiele sposobów. Sok pomidorowy, kwas z kiszonej kapusty, mocna kawa to tylko niektóre z nich. Znawcy tematu, jako skuteczny sposób, polecają jajecznicę. Dlaczego? Ponieważ żółtka jaj zawierają dużą ilość lecytyny, zwłaszcza cysteiny, o właściwościach odtruwających, przyspieszających metabolizm aldehydu octowego. Niepozorna jajecznica pomaga zatem w zneutralizowaniu toksycznych produktów, powstałych z alkoholu oraz w szybszym usunięciu ich z organizmu, a co za tym idzie w zniwelowaniu dotkliwych objawów nadmiernego spożycia.
CIEPŁE ZIEMNIAKI I RYŻ NA BÓLE STAWÓW I MIĘŚNI
To doskonała metoda na wszelakie, nagłe bóle. Dotyczy to na przykład bólów, spowodowanych przeciążeniem oraz przewianiem, ale również nadmiernym skurczem mięśni, czy bólu gardła, wywołanego przeziębieniem. Ziemniaki oraz ryż nie mają jakichś szczególnych przeciwbólowych właściwości, jednak długo utrzymują ciepło, którego działanie koi wszelkie bóle, przynosząc ulgę mięśniom, stawom i nie tylko.
ZŁOTA OBRĄCZKA NA JĘCZMIEŃ
To metoda sprawdzona przez wielu. Pomaga to fakt. Obiektywnie rzecz biorąc na jęczmień pomaga ciepło, które wytwarza się podczas pocierania. Owszem złoto ma pewne działanie antybakteryjne, jednak w tym wypadku jest ono nieznaczne. Na jęczmień równie dobrze zadziała ciepły kompres. To również naturalna i skuteczna metoda.
ŚWIEŻA KAPUSTA NA STŁUCZENIA I „ZAPALENIE PIERSI”
Stłuczony liść świeżej kapusty zaleca się do wykonania okładu na boleśnie stłuczone miejsce oraz piersi karmiącej, w których wystąpił zator mleczny. Sok z kapusty przenikając wewnątrz tkanek łagodzi ból i przynosi ulgę. Pomaga zwalczyć zapalenie i obrzęk.
JASKÓŁCZE ZIELE NA KURZAJKI
Kurzajki to uciążliwy i trudny do zniwelowania problem. Zaleca się smarowanie kurzajek mleczkiem wypływającym z naciętej łodygi jaskółczego ziela. Zawiera ono chelatynę i sangwinarynę, które działają na zmienione miejsca bakteriobójczo i przeciwwirusowo.