Nauka pływania dla dzieci – kiedy zacząć?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Nauka pływania dla dzieci - kiedy zacząć?
Rodzice zapisują swoje dzieci na lekcje pływania z różnych powodów, w tym ze względu na bezpieczeństwo, ćwiczenia i interakcje społeczne. Wiedza na temat pływania jest jedynym sposobem na uniknięcie lub przynajmniej zminimalizowanie ryzyka utonięcia. Oprócz powyższych korzyści, nauka pływania ma także kilka innych fizycznych i psychicznych zalet.

Nauka pływania dla dzieci – kiedy zacząć?

 

Nauka pływania dla dzieci – kiedy zacząć?

Jeśli dziecko nie wie, jak pływać, istnieje możliwość poważnych konsekwencji takiego stanu rzeczy. Dlatego zaleca się, aby dzieci nauczyły się pływać – im szybciej, tym lepiej. Ogólnie dziecko może nauczyć się pływać około trzeciego roku życia. W tym wieku nauczyło się już dobrze chodzić, rozwinęło swoje ciało, zdolność motoryczną, koordynację i synchronizację i może wykonywać niezbędne ruchy, aby pływać. We wcześniejszym okresie dziecku może być trudno nauczyć się pływać, ponieważ nie ma wystarczającej zdolności do koordynacji ruchowej, ale może zaznajomić się z wodą, a nawet podejmować pierwsze próby pływania. Istnieją specjalne kursy pływania dla dzieci już od trzeciego miesiąca życia, gdzie rodzice towarzyszą dziecku w wodzie. Można także nauczyć dzieci pływać osobiście, ale bardziej zaleca się specjalne kursy z profesjonalnymi instruktorami pływania dla najmłodszych. Oprócz doświadczenia i przebywania w kontrolowanych warunkach, dzieci, gdy mają wokół siebie inne maluchy, są łatwiej zachęcane do wejścia do wody. Nie wolno zapominać, że nie wszystkie dzieci zgadzają się na wejście do basenu w ten sam sposób. Niektóre mogą bardziej bać się wody. W tym przypadku absolutnie nie powinniśmy ich zmuszać. Lepiej być cierpliwym i postępować powoli, krok po kroku. Kiedy dziecko widzi więcej ludzi w wodzie, a zwłaszcza inne dzieci, które pływają i dobrze się bawią, znacznie łatwiej jest je przekonać, aby weszło do wody. Należy towarzyszyć dziecku podczas tego procesu i pomagać, gdy już znajdzie się w wodzie, aby mogło przełamać strach. Nigdy się nie spiesz, gdyż dziecko potrzebuje czasu, aby nauczyć się pływać. Pamiętaj, że najpierw musi nauczyć się balansować w wodzie, oddychać, poruszać się. To nigdy nie dzieje się z dnia na dzień. W nauce pływania warto wykorzystać pomoce, takie jak dmuchane koła, deski czy materace. Dzieci, ucząc się pływać, poprawiają swoje bezpieczeństwo i bawią się w wodzie. Nawet jeśli maluch nauczy się już pływać, pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać go w wodzie bez opieki. Lepiej być przezornym i zachować ostrożność.

Co daje dziecku pływanie?

Dzieciom na ogół nauka pływania przychodzi łatwiej, niż osobom dorosłym. Dlatego wiek około 3 lat to świetny czas na naukę pływania, a wcześniejsze zaznajomienie malucha z wodą będzie dla niego niezwykle korzystne. Pierwsze lata życia naznaczone są intensywnymi procesami rozwojowymi, stanowiącymi czynnik decydujący o zdolnościach poznawczych jednostki, dlatego na tym etapie konieczne jest dostarczanie licznych bodźców. Ruch jest niezbędny dla każdego dziecka i ma ogromny wpływ na jego rozwój. Powtarzając doświadczenie ruchu, w mózgu powstają szlaki neuronowe, które tworzą bardziej złożone sieci odpowiedzialne za kierowanie rozwojem. Przez cały okres wzrostu, przez wczesne dzieciństwo, wraz z dojrzewaniem układu nerwowego, dziecko lepiej będzie panowało nad swoim ciałem, udoskonali koordynację ruchową, równowagę, postawę i inne zdolności fizyczne. Nauka pływania to jedna z najlepszych opcji ruchu dla dziecka, a przy okazji nabędzie ono bardzo ważną umiejętność, która przyda się na całe życie.

Artykuł powstał przy współpracy z sportfun.com.pl
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *