Organizm ludzki w przeważającej części zbudowany jest z wody. Brzmi to nieco abstrakcyjnie, ale wodę mamy nawet w kościach. Ubytek wody z organizmu jest natychmiast odczuwalny, ale nie zawsze prawidłowo odczytujemy sygnały naszego ciała.
Nie bez powodu dietetycy zalecają, by w codziennej diecie nie zabrakło wody. Właśnie wody, a nie napojów. Kawa, herbata, słodzone soki, napoje typu coca-cola, nie są w stanie prawidłowo nawodnić organizmu. W przypadku kawy i herbaty bywa nawet odwrotnie, zamiast nawadniać – odwadniają. Szacuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać około dwóch litrów wody dziennie. Gdy zaniedbuje ten obowiązek, następuje spadek poziomu elektrolitów. Elektrolity pełnią w naszych organizmach bardzo ważną rolę. Są odpowiedzialne za prawidłowe rozprowadzanie wody na poziomie komórkowym, a także za pracę połączeń nerwowych. Ich niski poziom skutkuje osłabieniem, sennością, drżeniem mięśni i ogólnym spadkiem wydajności. W dalszej kolejności odmawia pracy serce i układ krążenia. W najbardziej drastycznych przypadkach dochodzi do zawałów, udarów, a nawet śmierci.
Na co dzień nie kojarzymy odwodnienia z permanentnym zmęczeniem. Doszukujemy się nieistniejących chorób, odwiedzamy lekarzy, szukamy przyczyn ciągłej senności. Często obwiniamy za swój stan warunki atmosferyczne, szczególnie wahające się ciśnienie. Tymczasem w wielu przypadkach wystarczy wypić co godzinę szklankę wody, by poczuć się znacznie lepiej. O sposobach na dobre samopoczucie z wykorzystaniem tylko i wyłącznie naturalnych metod można przeczytać na portalu naturapluszdrowie.pl.
Co jeszcze daje picie wody?
– Redukuje apetyt, w efekcie czego jemy mniej i chudniemy. Każdy, kto był na diecie odchudzającej, wie, jak trudne do przetrwania są gwałtowne ataki głodu. Można je z łatwością powstrzymać pijąc wodę.
– Sprawia, że skóra jest lepiej nawilżona, co znacząco poprawia jej wygląd. Drobne zmarszczki zanikają, głębokie znacząco się spłycają.
– Niweluje bóle głowy, dlatego picie wody poleca się osobom cierpiącym na migrenę.
– Reguluje pracę nerek.
– Reguluje metabolizm i pracę układu trawiennego.
– Reguluje pracę wątroby.
– Oczyszcza organizm z toksyn.
Przy okazji toksyn warto wspomnieć także o sposobach na zmniejszenie zakwaszenia organizmu. Zakwaszony organizm to chory organizm. Podobnie jak z odwodnieniem, nie odczuwamy skutków od razu, ale z czasem mogą być naprawdę poważne. Sposoby na odkwaszenie organizmu opisano tutaj: http://www.female.pl/artykul/17705-jak-zmniejszyc-zakwaszenie-organizmu