Neurochirurgia – komu pomaga i z czym się wiąże

Neurochirurgia – komu pomaga i z czym się wiąże

Neurochirurgia – komu pomaga i z czym się wiąże

Ponad 80 procent Polaków cierpi na dolegliwości związane z kręgosłupem. Problemy z bólem pleców, krzyża i szyi to obecnie przypadłość nie tylko seniorów, ale coraz młodszych osób.

Siedzący tryb życia, wielogodzinna praca z komputerem i bierny odpoczynek przed telewizorem naraża coraz szersze grupy na schorzenia kręgosłupa. Niestety nie uciekniemy przed zmianami cywilizacyjnymi, które zmuszają nasz kręgosłup do przebywania przez wiele godzin w jednej pozycji, dlatego skorzystanie z pomocy neurochirurga od kręgosłupa dla wielu z nas stanie się koniecznością.

Co może być powodem do niepokoju?

Często dolegliwości neurochirurgiczne są niejednoznaczne i mylone z innymi schorzeniami. Objawy, które mogą sugerować szukanie pomocy u neurochirurga to choćby drętwienia i mrowienia kończyn, niedowłady, zawroty i bóle głowy, omdlenia, utraty przytomności, zaburzenia koncentracji i pamięci, zaburzenia słyszenia i widzenia. Bardzo ważna jest precyzyjna diagnostyka, którą można uzyskać w klinikach specjalizujących się w neurochirurgii. W Warszawie jedną z placówek zajmującą się specjalistycznymi badaniami pod kątem wykrycia schorzeń układu nerwowego jest ta https://formgl.pl/specjalizacja/neurochirurgia/.

Schorzenia, które wymagają interwencji neurochirurga

Neurochirurgia, czyli chirurgia układu nerwowego zajmuje się diagnostyką i leczeniem operacyjnym urazów i chorób układu nerwowego i dolegliwościami, które bezpośrednio są z nim związane. Należą do nich wielorakie schorzenia kręgosłupa, jak dyskopatie szyjne, lędźwiowe i inne schorzenia w odcinku piersiowym, przewlekłe bóle kręgosłupa i urazy rdzenia kręgowego, ale także nowotwory (nowotwory wewnątrzczaszkowe, nowotwory naczyń mózgowych, guzy nowotworowe kręgosłupa i mózgu, choroby naczyniowe mózgu, krwotoki i nadciśnienie wewnątrzczaszkowe, przepukliny mózgowo-rdzeniowe i naczyniaki.

Jakim badaniom należy się poddać?

Układ nerwowy jest najbardziej skomplikowanym, złożonym a jednocześnie kluczowym dla zdrowego funkcjonowania organizmu zbiorem komórek. To istne „centrum zarządzania” organizmu, które zarządza wszystkimi jego funkcjami. Dlatego jego schorzenia są szczególnie niebezpieczne, a badania układu wymagają najwyższych kwalifikacji i specjalistycznego sprzętu. Klinika ortopedii i neurochirurgii w Warszawie w ramach diagnostyki układu nerwowego wykonuje zarówno „tradycyjną” tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, RTG, jak i bardzo zaawansowane i nowoczesne badania, jakimi są pozytonowa tomografia emisyjna (badanie metabolizmu komórek chorobowych, które umożliwia wczesne rozpoznanie choroby) i magnetoencefalografia (rejestracja i analiza pola magnetycznego mózgu).

Leczenie w neurochirurgii

Na podstawie wywiadu z pacjentem lekarz podejmuje decyzję o metodzie leczenia. Nie zawsze jest to operacja, czasem wystarczą małoinwazyjne (np. z wykorzystaniem lasera) metody lub leczenie zachowawcze. Do najpopularniejszych zabiegów, z którymi spotkamy się w gabinecie neurochirurgicznym, należą m.in.: laserowa dekompresja krążka międzykręgowego, przezskórne cementowanie trzonu kręgosłupa, stabilizacja dynamiczna implantem elastycznym, endoskopowe usunięcie przepukliny dysku i operacje dysków szyjnych lub lędźwiowych kręgosłupa (jeśli nie jest możliwy zabieg metodą małoinwazyjną).