Niepełnosprawni na rynku pracy. Jak podchodzą do tematu polscy przedsiębiorcy?

Niepełnosprawni na rynku pracy. Jak podchodzą do tematu polscy przedsiębiorcy?
demotywatory.pl

Chociaż według danych statystycznych mamy obecnie najmniejsze bezrobocie od wielu lat, sytuacja nie napawa optymizmem, jeśli wziąć pod uwagę osoby niepełnosprawne. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, na chwilę obecną w Polsce jest ok. 1,7 miliona osób z orzeczeniem o niepełnosprawności i tylko co czwarty z nich pracuje. Oczywiście winowajców takiego stanu rzeczy trudno jednoznacznie wskazać, bo problem jest niezwykle złożony, niemniej dzisiaj przyjrzymy się, co za uszami mają pracodawcy.

Orzeczenie o niepełnosprawności jako klucz do sejfu ze środkami z PFRON

Niestety taki schemat wciąż jest bardzo powszechny. Wystarczy wejść na pierwszy lepszy portal z ogłoszeniami o pracę. Szybko rzuci się nam w oczy, że w wielu ogłoszeniach orzeczenie o niepełnosprawności jest najważniejszym wymogiem w staraniach o dane stanowisko. I wszystko byłoby w porządku, gdyby za tymi ogłoszeniami kryło się uczciwe podejście pracodawców do samego tematu, jak również do potencjalnych pracowników.

Oczywiście niesprawiedliwe byłoby uogólnianie, że każdy pracodawca jest „be” i tylko czeka na okazję, aby oskubać PFRON. Niemniej sam znam wiele przypadków wśród osób z mojego bliższego lub dalszego otoczenia, które srogo się zawiodły czy to podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czy w trakcie podjęcia pracy.

Niestety bardzo często pracodawcy upatrują w zatrudnieniu osób z orzeczeniem o niepełnosprawności szansę na podpięcie się pod dodatkowy kurek z pieniędzmi. Jeśli zaś chodzi o dostosowanie miejsca i trybu pracy do możliwości osoby niepełnosprawnej, cóż, tu jest już zdecydowanie gorzej.

Zbyt duże wymagania lub traktowanie osób niepełnosprawnych „z góry”

Niepełnosprawność często ubierana jest w stereotypowe szaty niedołężności. Zdarza się, że pracodawcy bagatelizują realne wykształcenie i kompetencje potencjalnego pracownika wyłącznie przez pryzmat jego niepełnosprawności. To z kolei sprawia, że osobom z orzeczeniem o niepełnosprawności bardzo często trudno jest znaleźć pracę adekwatną do ich umiejętności. Coś na zasadzie: „jest Pan niepełnosprawny, niech Pan bierze, co dają”.

To jednak tylko jedna strona medalu. Po drugiej znajdują się pracodawcy, którzy szybko przestają zauważać niepełnosprawność pracownika. I to w tym złym znaczeniu. Skutkiem tego jest problem z dostosowaniem stanowisk i trybu pracy dla osób niepełnosprawnych i późniejsze rozczarowania, bo pracownik pracuje za wolno, bo ma problemy z wykonywaniem niektórych czynności, bo przysługuje mu więcej dni urlopu w roku

windy-towarowe.pl