Nietrzymanie moczu (NTM) to dolegliwość, na którą cierpi kilkanaście procent ludności. Zdecydowanie częściej dotyka kobiety – statystycznie co ósmą kobietę do 40 roku życia oraz co drugą po menopauzie. Fakt ten wynika z osłabienia mięśni przepony moczowo-płciowej oraz dna miednicy spowodowanego przebytą ciążą lub wiekiem. Poprzez słabe, wiotkie mięśnie dochodzi wtedy do nieprawidłowego położenia cewki moczowej oraz pęcherza, co znacznie wpływa na obniżenie sprawności układu moczowego. Nietrzymanie moczu uważane jest często za wstydliwy problem, wiele osób obawia się nawet poinformować o tym lekarza.
Nietrzymanie moczu najczęściej spowodowane jest wysiłkiem. Objawia się popuszczaniem moczu podczas wszelkich, nawet niewielkich, aktywności fizycznych, stosunków seksualnych, a także podczas kichania czy kaszlu. Szczególnie dotkliwe jest nietrzymanie moczu z powodu parcia. Nawet niewielka ilość płynów znajdujących się w pęcherzu moczowym powoduje silną potrzebę oddania moczu.
Table of Contents
ToggleKonsultacja z urologiem lub ginekologiem.
W razie kilkukrotnego wystąpienia nietrzymania moczu należy niezwłocznie udać się do lekarza specjalisty, najlepiej urologa bądź ginekologa. Przeprowadzi on szczegółowy wywiad oraz wykona ogólną analizę moczu. Jeżeli okaże się, że w moczu znajdują się bakterie, konieczne będzie wykonanie szeregu innych badań m.in. badanie moczu z posiewem, USG jamy brzusznej czy badanie urodynamiczne.
Jak leczyć nietrzymanie moczu?
W zależności od stopnia zaawansowania i dolegliwości choroby określanej od 0 do III stosuje się odmienne formy leczenia. Najpopularniejszą, ale skuteczną przede wszystkim w początkowych fazach nietrzymania moczu, są ćwiczenia. Dotyczą one najczęściej mięśni Kegla i polegają na napinaniu odpowiednich obszarów ciała. W bardziej zaawansowanych stanach niezbędna jest zaawansowana terapia.
Elektroterapia – najskuteczniejsza metoda.
Przy nasilonych dolegliwościach znacznie utrudniających codzienną egzystencję zalecane jest stosowanie elektroterapii. Polega ona na stymulacji prądem o odpowiednim natężeniu, kształcie oraz przebiegu odpowiednich miejsc ciała. Przy zabiegu wykorzystywane jest również działanie pola magnetycznego. Dzięki temu mięśnie mimowolnie skurczają i rozkurczają się, są w ten sposób pobudzane do pracy. Elektrostymulacji, w zależności od potrzeb, można dokonywać dopochwowo lub zewnętrznie. Zabieg jest niezwykle komfortowy, ponieważ do jego wykonania zbędne jest aktywne uczestnictwo pacjenta, a elektrostymulator jest niewielkich rozmiarów, co niewątpliwie zapewnia dyskrecję. Przykładowe aparaty do elektroterapii znajdziemy w tym miejscu http://bitmed.pl/190-aparaty-do-elektroterapii
1 thought on “Nietrzymanie moczu a elektroterapia”
Zanim zdecydujemy się na elektroterapię, należy skonsultować się z lekarzem celem znalezienia przyczyny nietrzymania moczu. Na stronie suchyporanek.pl opisane są zarówno sposoby leczenia jak i pomocne informacje. Pozdrawiam Przedstawiciel serwisu suchyporanek.pl