Nietrzymanie moczu to dolegliwość, która dotyka nie tylko panie w okresie menopauzalnym, ale też coraz częściej młode mamy. Nic w tym dziwnego – poród jest bardzo dużym obciążeniem dla organizmu kobiety oraz intymnych części jej ciała, które w takiej sytuacji ulegają znacznemu rozluźnieniu i przyczyniają się do problemu nietrzymania moczu. Wiele młodych kobiet martwi się, że nietrzymanie moczu stanowi nieodwracalną zmianę w ich organizmie. Jednak prawda jest taka, że jest to dolegliwość, którą można, a nawet trzeba leczyć. Jak zatem skutecznie walczyć z problemem nietrzymania moczu po porodzie?
Table of Contents
ToggleNietrzymanie moczu po ciąży – kto jest na nie narażony?
Nie da się ukryć, że poród jest bardzo ciężkim doświadczeniem dla kobiety – nie tylko od strony psychicznej, ale przede wszystkim fizycznej. Podczas porodu rozluźniają się mięśnie dna macicy, które odpowiadają za prawidłowe trzymanie moczu. Dlatego też kobiety po ciąży bardzo często odczuwają nagłe parcie na mocz czy mają do czynienia z oddawaniem moczu podczas wykonywania różnych czynności fizycznych. Szczególnie narażone na to schorzenie są panie, które mają za sobą kilka porodów lub kobiety, które urodziły dziecko o wadze ponad 4kg – tłumaczą eksperci ze SkinClinic w Warszawie.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – częsty problem młodych mam
W związku z tym, że najczęściej występującą odmianą NTM jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, sytuacja może pogorszyć się nawet podczas drobnych wysiłków np. podnoszenie dziecka, schylanie się czy kichanie. Nietrzymanie moczu jest też bardzo często efektem ciężkiego porodu, który wymagał użycia kleszczy podczas akcji porodowej. Jednak problem NTM może być równie dobrze wynikiem nadwagi czy zaparć, które bardzo często towarzyszą kobiecie podczas ciąży.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu – leczenie zacznij od ćwiczeń
W przypadku młodych kobiet, które mają do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, leczenie warto rozpocząć od właściwych ćwiczeń mięśni dna macicy, czyli tzw. ćwiczeń Kegla. Systematyczne wykonywanie tego “treningu” pozwoli wzmocnić mięśnie macicy i zapobiec niekontrolowanym odruchom oddawania moczu. Jest to metoda, która nie tylko pomoże zlikwidować krępujący problem nietrzymania moczu, ale też przyspieszyć właściwy powrót do formy po porodzie. Trzeba jednak zaznaczyć, że ćwiczenia Kegla mogą okazać się skuteczne w zwalczaniu NTM tylko w przypadku, gdy są wykonywane regularnie, zaś sama choroba nie jest w zaawansowanym stopniu rozwoju.
Metody leczenia nietrzymania moczu
Zarówno w przypadku wysiłkowego, jaki niewysiłkowego nietrzymania moczu, nie zawsze warto polegać na samych ćwiczeniach – dobrze, gdy stanowią one uzupełnienie innych metod leczenia. Z problemem nietrzymania moczu warto przede wszystkim zgłosić się do odpowiedniego specjalisty, który po wykonaniu wybranych badań, zaproponuje odpowiedni dla nas sposób leczenia.
Leczenie nietrzymania moczu laserem MonaLisa Touch
Ogromną popularnością cieszą się w ostatnich latach zabiegi laserowe, co w przypadku nietrzymania moczu stanowi doskonałą alternatywę dla długotrwałego i bolesnego leczenia operacyjnego. W przeciwieństwie do metody chirurgicznej, usuwanie problemu nietrzymania moczu przy pomocy lasera jest dla pacjentki całkowicie bezbolesne, nie wymaga hospitalizacji i pozwala na natychmiastowy jej powrót do codziennej aktywności. Zabieg trwa około 15-30min i polega na obkurczaniu oraz wzmacnianiu ścian pochwy światłem lasera. Specjaliści ze SkinClinic rekomendują zabiegi wykonywane przy pomocy lasera MonaLisa Touch – jest to urządzenie, które zostało stworzone specjalnie na potrzeby leczenia intymnych dolegliwości kobiet.
Więcej informacji na temat laserowego leczenia nietrzymania moczu znajdziesz na stronie: http://skinclinic.pl/