Nowe technologie w służbie osobom niepełnosprawnym: aplikacje mobilne

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Niejednokrotnie pewnie obiły się Wam o uszy głosy mówiące o tym, że nowe technologie prowadzą nas nieuchronnie do cywilizacyjnego schyłku (nie wspominam już o frazesach „kiedyś, w czasach bez tych wszystkich smartfonów i Facebooków, to było lepiej”). I z jednej strony trudno nie zgodzić się z faktem, że zamknięci w cyberświecie oddalamy się od siebie nawzajem. Z drugiej strony jednak – często nie zdajemy sobie sprawy, że dla niektórych nowe technologie mogą być ułatwieniem, a czasem nawet jedyną przepustką do przełamania barier komunikacyjnych ze światem. Mowa tu na przykład o osobach niepełnosprawnych.

Likwidowanie barier przy pomocy aplikacji mobilnych

Fakt ten z roku na rok coraz mocniej się urzeczywistnia. Aplikacje mobilne na smartfony i tablety wdarły się przebojem do naszej codzienności i dziś trudno wyobrazić sobie, aby stan ten mógł ulec zmianie.

Niezwykle budujący jest fakt, iż na płaszczyźnie aplikacji mobilnych nader szybko dostrzeżono potencjał w zwalczaniu i redukowaniu barier, z jakimi na co dzień muszą borykać się osoby niepełnosprawne.

Dla każdego coś użytecznego

Wiadomo, że niepełnosprawność niepełnosprawności nierówna, dlatego na rynku aplikacji pojawiają się pozycje, które mają za zadanie odpowiedzieć na potrzeby osób o różnych typach niepełnosprawności. I tak w sklepach znajdziemy między innymi:
syntezatory mowy, umożliwiające głosowe wyrażanie prostych komunikatów. Aplikacje takie przydadzą się zwłaszcza tym użytkownikom, którzy borykają się z problemami słuchowymi, zaburzeniami mowy etc. (np. aplikacje: „System Sensor”, „Virginia”);

aplikacje informujące o dostępności danych lokalizacji do potrzeb osób niewidomych lub niedowidzących, poruszających się przy pomocy wózków inwalidzkich czy też mających problemy z słuchem. Jedną z ciekawszych tego typu aplikacji jest dostępny na Androidzie i iOS „Przewodnik po Krakowie dla niepełnosprawnego turysty”. Warta wspomnienia jest również aplikacja „Miasta bez barier”;
aplikacje ułatwiające korzystanie z urządzenia osobom niewidomym lub niedowidzącym (np. „Google TalkBack”);
szereg innych aplikacji, zarówno tych w całości przeznaczonych dla niepełnosprawnych użytkowników, jak i takich, które w mniejszej lub większej części zawierają opcje, które mogą się takim użytkownikom przydać.

konsultacja merytoryczna: Liftplus

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *