O czym należy pamiętać, wybierając mleko początkowe dla niemowlaka – kilka wskazówek

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
O czym należy pamiętać, wybierając mleko początkowe dla niemowlaka – kilka wskazówek

Kiedy karmienie piersią nowonarodzonego dziecka jest niemożliwe z uzasadnionych przyczyn, należy zapewnić mu jak najlepszy substytut mleka kobiecego. Mleko początkowe jest stale udoskonalane i wzbogacane w składniki, które występują w pokarmie matki. Oto kilka wskazówek, które pozwolą na wybór najlepszego mleka modyfikowanego dla niemowlęcia.

Jak wybrać mleko początkowe dla zdrowego malucha?

1. Wybór mleka początkowego zawsze powinien odbywać się przy udziale pediatry, który oceni stan zdrowia maluszka i zaleci kupno odpowiedniej mieszanki.

2. Wybierając mleko początkowe dla niemowlaka, należy dokładnie zapoznać się z jego zawartością i sposobem przygotowywania. Potrzebnych informacji należy szukać w gabinetach lekarskich, na etykietach zakupionego produktu, a także na stronach internetowych producentów żywności dla niemowląt, na przykład tutaj: http://humana-baby.pl/produkt/humana-1-mleko-poczatkowe.

3. Najbardziej odpowiednie dla prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha jest mleko początkowe wyposażone w następujące składniki:

  • wielonienasycone kwasy tłuszczowe LC-PUFA, czyli kwas arachidonowy (ARA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) – wspierają rozwój mózgu i komórek nerwowych,
  • galaktooligosacharydy GOS – prebiotyki pozwalające na utrzymanie prawidłowej flory bakteryjnej jelita grubego.

4. Dla niemowląt, które nie wykazują żadnych symptomów alergii pokarmowej, ale są nią obarczone genetycznie, zaleca się wybór mleka hipoalergicznego. Mleko HA 1 charakteryzuje się częściową hydrolizą białek mleka krowiego, powodujących najwięcej reakcji alergicznych wśród niemowląt. Ograniczenie ilości kazeiny, laktoglobuliny i laktoalbuminy pozwala organizmowi maluszka na stopniowe przyzwyczajanie się do ich obecności, a jednocześnie chroni przed niepożądanymi objawami uczulenia, jak: wysypka, wzdęcia, bóle brzucha czy biegunki.

Czym kierować się przy wyborze mleka początkowego dla alergika?

Wybór mleka początkowego dla małego alergika tak naprawdę należy do pediatry, który przepisze najbardziej odpowiedni preparat mlekozastępczy dla naszego maluszka. O ile przy wyborze mleka początkowego dla zdrowego niemowlaka możemy wspólnie z lekarzem zadecydować o najlepszym i zarazem najbardziej korzystnym ekonomicznie produkcie na rynku, to przy wyborze mleka dla alergika musimy w pełni dostosować się do zaleceń pediatry. Mieszanka dla alergika jest bowiem traktowana nie tylko jako pokarm, ale też preparat medyczny dostępny jedynie na receptę. Jego spożywanie dozwolone jest tylko w uzasadnionych przypadkach przy potwierdzonej alergii na białka mleka krowiego. Niemal całościowa hydroliza uczulujacych białek, przede wszystkim: kazeiny, laktoglobuliny i laktoalbuminy eliminuje z czasem objawy alergii pokarmowej u niemowląt. U niektórych dzieci alergia jest jednak tak silna, że trzeba zastosować mieszanki elementarne lub sojowe. W mieszankach elementarnych białka zastępują aminokwasy. W mleku sojowym zaś występują białka pochodzenia roślinnego, które jednak również bywają częstymi alergenami.

Wybór mleka początkowego dla maluszka może być stresujący dla rodziców. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę fakt, że decydujemy o pierwszym pokarmie, które dziecko spożyje poza łonem matki. Konsultacja z pediatrą, zapoznanie się ze składem i sposobem przyrządzania mleka początkowego oraz uważna obserwacja reakcji malucha, pozwolą ci nabrać pewności i cieszyć się urokami macierzyństwa. 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *