Obóz żeglarski pomysłem na niezapomniane wakacje?

Obóz żeglarski pomysłem na niezapomniane wakacje?

Chyba każdy rodzic chciałby, aby jego dziecko miało jakąś pasję, którą mogłoby rozwijać. Jedną z nich jest żeglarstwo. Sport, który przeżywa swoje drugie życie.

Obóz żeglarski pomysłem na niezapomniane wakacje?

Żeglarstwo było niezwykle popularne na początku zeszłego wieku, ale wtedy stanowiło rozrywkę elit. Po II wojnie światowej upowszechniło się i każdy, kto tylko chciał, mógł uprawiać żeglarstwo. Współcześnie po lekkim zapomnieniu, przeżywa renesans, a wielu nastolatków pragnie pojechać na obóz żeglarski. Jeśli jednym z nich jest nasze dziecko, to nie tylko nie zniechęcajmy go ale wręcz zróbmy wszystko, aby zarazić go tą pasją.

Żeglarstwo jest sportem, który kształtuje nasze dziecko w bardzo wielu aspektach. Przede wszystkim uczy pracy i funkcjonowania w grupie, w dodatku niekoniecznie tej samej, w której przebywa na co dzień. Żeglarstwo pomaga poznawać ludzi. Mało kto żegluje samemu, a sami żeglarze tworzą zwartą i solidarną grupę. Dzięki temu gwarantujemy wam, że dziecko wasze będzie miało dziesiątki przyjaciół pochodzących z różnych stron Polski, których łączyć będzie pasja.

Dziecko, nawet najbardziej zamknięte w sobie, będąc na rejsie turystycznym i przebywając z rówieśnikami na jednym jachcie, w obliczu konieczności współpracy otwiera się, poznaje swoje możliwości, wymusza na nim radzenie sobie w nowych sytuacjach.

W trakcie samego obozu nastolatek nauczy się odpowiedzialności oraz samodzielności. Dowie się jak właściwie pracować w grupie, co z pewnością będzie przydatną umiejętnością w szkole i w dorosłym życiu. Dodatkowo żeglując, nastolatek poznaje nowe miejsca. Zgłębia wiedzę z zakresu fizyki, geografii, techniki, co niesamowicie przydaje się na kolejnych etapach edukacji i sprawia, że dziecko po prostu się rozwija.

Żeglarstwo to też obcowanie z przyrodą i żywiołami. Dziecko mające kontakt z przyrodą, znowu, nabędzie pewnych specyficznych umiejętności, a jednocześnie będzie w tym obcowaniu bardziej samodzielne. Dzieje się tak, gdyż obok samego żeglowania, sport ten niejako wymusza nabycie pewnych umiejętności. Żeglarze potrafią bardzo często gotować. Tworzyć potrawy z ograniczonych zasobów.

Rzadko który z zapalonych żeglarzy nie potrafi pływać. Nie wspominając o nauce robienia węzłów, czy nawet sprzątania pokładu. Wszystkie te kwalifikacje to inwestycja w przyszłość dziecka i stworzenie mu warunków do rozwijania innych swoich pasji. Nie zapominajmy też o samej aktywności fizycznej, jaką daję żeglarstwo. To niezwykle istotne, zwłaszcza że żyjemy w rzeczywistości, gdzie większość dzieci, swój wolny czas spędza prawie ciągle przy komputerze lub telefonie. Nie mają one kontaktu z przyrodą, a brak aktywności fizycznej jest nierzadko przyczyną chorób i otyłością. Żeglarstwo to idealne połączenie sportu i takiej aktywności. Przez większość czasu znajdujemy się tutaj na powietrzu. Nawet poza sezonem, jeśli dziecko złapie bakcyla, jesteśmy w stanie zorganizować mu szereg czynności, które związane są z utrzymaniem łódki czy jej renowacją. To zaś z kolei okazja, żeby nabyć czysto praktyczne umiejętności choćby w rodzaju malowania.

Artykuł został przygotowany we współpracy z blekitnypiotrus.pl