Od czego zależy cena implantu zęba?

Od czego zależy cena implantu zęba?

Na implanty zębowe decyduje się coraz więcej osób, w różnym wieku. Nowe, piękne zęby kuszą, ale wielu waha się na inwestycję w implanty ze względu na ich cenę. Zakłada się, że koszty ich wszczepienia są duże, a w rzeczywistości rozpiętość cen jest spora. Wszystko zależy od kilku czynników, o których mowa poniżej.

Jakość materiału implantu zębowego

Jednym z głównych czynników wpływających na cenę implantów jest materiał, z którego zostały zbudowane. Mowa tutaj o tytanie bądź tlenku cyrkonu – im surowiec jest wyższej klasy pod względem czystości, tym cena implantu będzie rosnąć. Jakość tytanu wpływa również na biozgodność implantów, która przekłada się na ich szybszy proces osteointegracji. Dzięki temu jama ustna szybciej i lepiej przyswaja nowe zęby, więc efekt jest dużo lepszy i długotrwały.

Jakość i ilość badań medycznych

Implanty zębowe, ze względu na swoją rolę bycia produktem medycznym, muszą być poddawane licznym, długoletnim i różnorodnym testom, doświadczeniom i badaniom, które są kosztowne. Każdy implant zęba zbudowany jest ze skomplikowanych elementów na bazie nowoczesnej i drogiej technologii, z wykorzystaniem najwyższej jakości sprzętu, narzędzi i maszyn. Niektóre firmy produkujące tego typu produkty szkolą dodatkowo lekarzy, tworzą zaplecze serwisowe i dbają o to, aby miały światowe certyfikaty jakości. Wszystko to generuje duże koszty, które później wpływają na ostateczną cenę implantu. Im więcej wyżej wymienionych elementów, tym jakość i cena implantów jest wyższa.

Możliwość gwarancji

Oprócz badań i jakości materiałów, cena implantów może być zależna także od możliwości otrzymania dożywotnej gwarancji na efekty leczenia implantologicznego. Trzeba jednak zaznaczyć, że tylko naprawdę wąska, wybrana grupa lekarzy i producentów ją zapewniają, więc nie można z góry zakładać, że każdy z nich będzie ją oferował pacjentom. Jeżeli pacjentowi na tym jednak bardzo zależy, będzie musiał podjąć dodatkowe kroki w odnalezieniu takiego stomatologa. Co również się przekłada na ogólną cenę zabiegu.

Gabinet i jego wyposażenie

Implant zębowy to jedno – gabinet, w którym ów implant ma być wszczepiony to drugie. Istotne jest, aby gabinet stomatologiczny oferujący zabiegi z implantami zębowymi był odpowiednio wyposażony: czy ma specjalistyczny sprzęt diagnostyczny i urządzenia chirurgiczne najnowszej generacji, czy są one wysokiej jakości, itp. Ogromnie istotna jest pracownia protetyczna, z którą współpracuje gabinet; jeżeli jest renomowana i tworzy implanty najwyższej klasy, to możemy być pewni, że będą one wytrzymałe i realistyczne, co z kolei sprowadza się do ich wyższej ceny.

Dobrze, jeśli gabinet zatrudnia lekarza anestezjologa, który za pomocą swojego doświadczenia i umiejętności może dodatkowo pomóc w kwestiach znieczulenia i nie tylko.

Dość ważną kwestią są również tzw. koszty ukryte. Jest to powszechna praktyka wśród gabinetów, w których cennikach nie uwzględnia się całego procesu leczenia, a więc nie przedstawia się jego pełnej ceny. Dlatego dobrze jest o nich wspomnieć podczas zapisywania się na zabieg, aby być w pełni świadomym, jakie koszty poniesiemy.

Artykuł powstał dzięki współpracy gabinetu stomatologicznego MójStomatolog.pl, który specjalizuje się w zabiegach implantologicznych. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jego oferty.