Odchudzanie – temat, na który powiedziano już bardzo wiele, a mimo to wciąż nie traci na atrakcyjności. Jest nadal żywy, zajmujący i obecny w codziennym życiu ogromnych rzesz kobiet i mężczyzn. Można zaryzykować stwierdzenie, że poza nielicznymi wyjątkami, ludzie dzielą się na tych, którzy kiedyś się odchudzali, właśnie się odchudzają lub dopiero będą się odchudzać.

Cokolwiek by nie powiedzieć, trzeba uznać, że odchudzanie to temat ważny, a jednocześnie wielokrotnie przekłamywany. Przez lata promowania różnorodnych „diet cud” obrósł on wieloma mitami i fałszywymi stwierdzeniami. Z drugiej strony, coraz więcej wiemy na temat zdrowego odchudzania i skutecznych sposobów utraty wagi. Być może warto zatem przyjrzeć się bliżej faktom i mitom, dotyczącym odchudzania.
FAKTY
Aktywność fizyczna wspomaga odchudzanie.
To prawda. Ruch jest niezbędnym elementem towarzyszącym zdrowej diecie. Należy jednak pamiętać, że aby spalać tłuszcz trening musi trwać co najmniej 30 minut i mieć zmienny rytm. Z pewnością nie pomoże intensywny, ale krótki trening.
Picie dużych ilości wody wspomaga odchudzanie.
To prawda, że woda wspomaga proces odchudzania. Oczyszcza organizm oraz wypełnia żołądek. Ważne jest jednak to, aby spożywanym płynem była właśnie czysta woda, a nie słodzone napoje.
Mężczyźni chudną szybciej.
To prawda. Mężczyźni mają zazwyczaj bardziej rozbudowaną tkankę mięśniową. Mogą zatem szybciej spalać tkankę tłuszczową podczas aktywności fizycznej.
Alkohol nie sprzyja odchudzaniu.
To prawda. Większość alkoholi jest dość kaloryczna i podczas odchudzania należy ich unikać. Stwierdzono, że małe piwo ma 230 kcal, 120 ml słodkiego czerwonego wina to 115 kcal, tyle samo wina wytrawnego ma 80 kcal, 50 ml czystej wódki to około 110 kcal, tyle samo koniaku 160 kcal, zaś 30 ml adwokata to 75 kcal, a tyle samo rymu to aż 120 kcal!
Można jeść ulubione produkty i chudnąć.
To prawda. Utrata wagi nie zawsze jest związana z wyeliminowaniem konkretnych produktów. Czasem wystarczy zmniejszyć porcje zjadanych posiłków lub umiejętnie łączyć określone produkty. Najprościej mówiąc, chodzi o to, aby nasz organizm spalał więcej kalorii niż przyjmuje.
Im większa motywacja, tym skuteczniejsze odchudzanie.
To prawda, że podejście do odchudzenia oraz pobudki, jakie kierują osobą podejmującą odchudzanie są jednym z ważnych elementów składowych sukcesu. Zdecydowanie, gotowość do wyrzeczeń i widzenie sensu podejmowanych działań są istotne i gwarantują skuteczność utraty wagi.
MITY:
Można osiągnąć trwały spadek wagi stosując doraźnie jedną z popularnych diet .
To nieprawda. Popularne i modne diety najczęściej nastawione są na szybki i spektakularny efekt, a taki możliwy jest do osiągnięcia jedynie przez wykluczenie pewnych produktów, bądź znaczne ograniczenia kaloryczne. Takie diety mogą przynieść chwilowy efekt, jednak na dłuższą metę są trudne do stosowania i niezdrowe! Co więcej ich poważną konsekwencją może być efekt jo-jo.
Głodówka gwarantuje spadek wagi.
To zdecydowanie nieprawda. Jednodniowa głodówka może spowodować osłabienie organizmu, nie musi jednak powodować utraty wagi. Dłuższe głodówki z kolei sprawiają, że organizm spala nie tylko tłuszcz ale również tkankę mięśniową, co jest bardzo szkodliwe dla organizmu.
Niektóre produkty spalają tkankę tłuszczową.
To mit. Nie ma produktów, które spalają tkankę tłuszczową. Owszem są takie, jak na przykład czerwona herbata, które mogą wspomagać ten proces. Tajemnicą sukcesu zawsze jest jednak odpowiednie łączenie i właściwe proporcje spożywanych pokarmów.
Aby chudnąć wystarczy wybierać odtłuszczone produkty.
W założeniu powinno tak być, jednak to również nie jest prawdą. Bardzo często tłuszcz wyeliminowany z tzw. produktów „light” jest zastępowany innymi, nie zawsze zdrowymi produktami, które mają niewiele mniej kalorii, niż sam tłuszcz.
Ograniczenie liczby posiłków prowadzi do utraty wagi.
Nic bardziej mylnego. Dowiedziono, że w odchudzaniu dużo lepsze efekty daje spożywanie mniejszych porcji kilka razy dziennie, niż zjadanie dwóch obfitych posiłków w ciągu dnia. Eliminacja jednego z posiłków, zwłaszcza śniadania, zamiast utratę wagi, powoduje utratę energii, która jest potrzebna tak do codziennych zajęć jak i chudnięcia.
Owoce są dobre na odchudzanie.
Niestety i to nie jest prawda. Są owoce takie jak banan, który zawiera około 150 kcal lub takie jak winogrona, arbuzy, czy gruszki, które zawierają dość dużą ilość cukru. Efekt ich spożywania może być taki, jak przy jedzeniu słodyczy. Przy odchudzaniu warto wybierać mniej słodkie i mniej kaloryczne owoce takie jak na przykład jabłka.
Odchudzając się należy unikać jedzenia mięsa.
To również nie jest prawdą. Zdrowa zbilansowana dieta może zawierać niewielkie ilości mięsa, drobiu czy ryb. Oprócz tłuszczu zawierają one bowiem szereg ważnych składników pokarmowych, takich jak żelazo, cynk i przede wszystkim białko. Nie warto eliminować mięsa z diety. Większą uwagę należy zwrócić na jego jakość i rozmiar zjadanych porcji.
Po każdej diecie pojawia się efekt jo-jo.
Wcale nie musi tak być. Trzeba jednak pamiętać, by stosować dietę zbilansowaną, zdrową, najlepiej pod kontrolą dietetyka. Nie bez znaczenia jest tu motywacja i samozaparcie osoby odchudzającej się. Taka dieta może nie tylko nie wywoływać efektu jo-jo, ale również trwale obniżać wagę i poprawiać jakość życia i zdrowia.
Środki przeczyszczające wspomagają odchudzanie.
To absolutna nieprawda. Owszem stosowanie środków przeczyszczających daje uczucie tego, że jesteśmy lżejsi. Dzieje się tak dlatego, że wydalana jest z organizmu woda. Przewlekłe stosowanie takich specyfików może jednak odwadniać organizm oraz uzależniać.