Odchudzanie – fakty i mity

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
fakty i mity odchudzania

Odchudzanie – temat, na który powiedziano już bardzo wiele, a mimo to wciąż nie traci na atrakcyjności. Jest nadal żywy, zajmujący i obecny w codziennym życiu ogromnych rzesz kobiet i mężczyzn. Można zaryzykować stwierdzenie, że poza nielicznymi wyjątkami, ludzie dzielą się na tych, którzy kiedyś się odchudzali, właśnie się odchudzają lub dopiero będą się odchudzać.

fakty i mity odchudzania
fakty i mity odchudzania

Cokolwiek by nie powiedzieć, trzeba uznać, że odchudzanie to temat ważny, a jednocześnie wielokrotnie przekłamywany. Przez lata promowania różnorodnych „diet cud” obrósł on wieloma mitami i fałszywymi stwierdzeniami. Z drugiej strony, coraz więcej wiemy na temat zdrowego odchudzania i skutecznych sposobów utraty wagi. Być może warto zatem przyjrzeć się bliżej faktom i mitom, dotyczącym odchudzania.

Table of Contents

FAKTY

Aktywność fizyczna wspomaga odchudzanie.

To prawda. Ruch jest niezbędnym elementem towarzyszącym zdrowej diecie. Należy jednak pamiętać, że aby spalać tłuszcz trening musi trwać co najmniej 30 minut i mieć zmienny rytm. Z pewnością nie pomoże intensywny, ale krótki trening.

 

Picie dużych ilości wody wspomaga odchudzanie.

To prawda, że woda wspomaga proces odchudzania. Oczyszcza organizm oraz wypełnia żołądek. Ważne jest jednak to, aby spożywanym płynem była właśnie czysta woda, a nie słodzone napoje.

 

Mężczyźni chudną szybciej.

To prawda. Mężczyźni mają zazwyczaj bardziej rozbudowaną tkankę mięśniową. Mogą zatem szybciej spalać tkankę tłuszczową podczas aktywności fizycznej.

 

Alkohol nie sprzyja odchudzaniu.

To prawda. Większość alkoholi jest dość kaloryczna i podczas odchudzania należy ich unikać. Stwierdzono, że małe piwo ma 230 kcal, 120 ml słodkiego czerwonego wina to 115 kcal, tyle samo wina wytrawnego ma 80 kcal, 50 ml czystej wódki to około 110 kcal, tyle samo koniaku 160 kcal, zaś 30 ml adwokata to 75 kcal, a tyle samo rymu to aż 120 kcal!

 

Można jeść ulubione produkty i chudnąć.

To prawda. Utrata wagi nie zawsze jest związana z wyeliminowaniem konkretnych produktów. Czasem wystarczy zmniejszyć porcje zjadanych posiłków lub umiejętnie łączyć określone produkty. Najprościej mówiąc, chodzi o to, aby nasz organizm spalał więcej kalorii niż przyjmuje.

 

Im większa motywacja, tym skuteczniejsze odchudzanie.

To prawda, że podejście do odchudzenia oraz pobudki, jakie kierują osobą podejmującą odchudzanie są jednym z ważnych elementów składowych sukcesu. Zdecydowanie, gotowość do wyrzeczeń i widzenie sensu podejmowanych działań są istotne i gwarantują skuteczność utraty wagi.

 

MITY:

Można osiągnąć trwały spadek wagi stosując doraźnie jedną z popularnych diet .

To nieprawda. Popularne i modne diety najczęściej nastawione są na szybki i spektakularny efekt, a taki możliwy jest do osiągnięcia jedynie przez wykluczenie pewnych produktów, bądź znaczne ograniczenia kaloryczne. Takie diety mogą przynieść chwilowy efekt, jednak na dłuższą metę są trudne do stosowania i niezdrowe! Co więcej ich poważną konsekwencją może być efekt jo-jo.

 

Głodówka gwarantuje spadek wagi.

To zdecydowanie nieprawda. Jednodniowa głodówka może spowodować osłabienie organizmu, nie musi jednak powodować utraty wagi. Dłuższe głodówki z kolei sprawiają, że organizm spala nie tylko tłuszcz ale również tkankę mięśniową, co jest bardzo szkodliwe dla organizmu.

 

Niektóre produkty spalają tkankę tłuszczową.

To mit. Nie ma produktów, które spalają tkankę tłuszczową. Owszem są takie, jak na przykład czerwona herbata, które mogą wspomagać ten proces. Tajemnicą sukcesu zawsze jest jednak odpowiednie łączenie i właściwe proporcje spożywanych pokarmów.

 

Aby chudnąć wystarczy wybierać odtłuszczone produkty.

W założeniu powinno tak być, jednak to również nie jest prawdą. Bardzo często tłuszcz wyeliminowany z tzw. produktów „light” jest zastępowany innymi, nie zawsze zdrowymi produktami, które mają niewiele mniej kalorii, niż sam tłuszcz.

 

Ograniczenie liczby posiłków prowadzi do utraty wagi.

Nic bardziej mylnego. Dowiedziono, że w odchudzaniu dużo lepsze efekty daje spożywanie mniejszych porcji kilka razy dziennie, niż zjadanie dwóch obfitych posiłków w ciągu dnia. Eliminacja jednego z posiłków, zwłaszcza śniadania, zamiast utratę wagi, powoduje utratę energii, która jest potrzebna tak do codziennych zajęć jak i chudnięcia.

 

Owoce są dobre na odchudzanie.

Niestety i to nie jest prawda. Są owoce takie jak banan, który zawiera około 150 kcal lub takie jak winogrona, arbuzy, czy gruszki, które zawierają dość dużą ilość cukru. Efekt ich spożywania może być taki, jak przy jedzeniu słodyczy. Przy odchudzaniu warto wybierać mniej słodkie i mniej kaloryczne owoce takie jak na przykład jabłka.

 

Odchudzając się należy unikać jedzenia mięsa.

To również nie jest prawdą. Zdrowa zbilansowana dieta może zawierać niewielkie ilości mięsa, drobiu czy ryb. Oprócz tłuszczu zawierają one bowiem szereg ważnych składników pokarmowych, takich jak żelazo, cynk i przede wszystkim białko. Nie warto eliminować mięsa z diety. Większą uwagę należy zwrócić na jego jakość i rozmiar zjadanych porcji.

 

Po każdej diecie pojawia się efekt jo-jo.

Wcale nie musi tak być. Trzeba jednak pamiętać, by stosować dietę zbilansowaną, zdrową, najlepiej pod kontrolą dietetyka. Nie bez znaczenia jest tu motywacja i samozaparcie osoby odchudzającej się. Taka dieta może nie tylko nie wywoływać efektu jo-jo, ale również trwale obniżać wagę i poprawiać jakość życia i zdrowia.

 

Środki przeczyszczające wspomagają odchudzanie.

To absolutna nieprawda. Owszem stosowanie środków przeczyszczających daje uczucie tego, że jesteśmy lżejsi. Dzieje się tak dlatego, że wydalana jest z organizmu woda. Przewlekłe stosowanie takich specyfików może jednak odwadniać organizm oraz uzależniać.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

deska na brzuch

Znaleziony temat: deska na brzuch Jak schudnąć i wyrzeźbić pośladki za pomocą deski na brzuch? Jeśli chcesz schudnąć i wyrzeźbić swoje pośladki, warto wprowadzić do

Czytaj więcej »

woobrand.pl

Strona: woobrand.pl kategoria tematyczna: Dom Woobrand.pl to innowacyjna i dynamiczna strona internetowa, która specjalizuje się w projektowaniu i produkcji markowych gadżetów reklamowych dla firm. Nasza

Czytaj więcej »

orbitrek efekty pośladki

Znaleziony temat: orbitrek efekty pośladki Orbitrek – jak efektywnie zadbać o pośladki? Marzysz o jędrnych i pięknie wymodelowanych pośladkach? Jeśli tak, to orbitrek może być

Czytaj więcej »

trening bez rozgrzewki

Znaleziony temat: trening bez rozgrzewki Trening bez rozgrzewki – czy to dobry pomysł? Rozpoczynając trening, wiele osób zaniedbuje rozgrzewkę, skupiając się jedynie na głównym treningu.

Czytaj więcej »

wznosy w opadzie tułowia

Znaleziony temat: wznosy w opadzie tułowia Jak zrobić wznosy w opadzie tułowia – poradnik treningowy Wznosy w opadzie tułowia to jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń, które

Czytaj więcej »

dieta keto xylitol

Znaleziony temat: dieta keto xylitol Poradnik: Dieta keto i trening dla wymarzonej sylwetki Czy marzysz o osiągnięciu wymarzonej sylwetki? Dieta keto i trening są doskonałą

Czytaj więcej »

trening 36 minut warszawa

Znaleziony temat: trening 36 minut warszawa Jak schudnąć w 36 minut dzięki treningowi Ewy Chodakowskiej? Chcesz schudnąć, ale nie masz czasu na długie treningi? Dobrze

Czytaj więcej »

które chodakowska dla dzieci

Znaleziony temat: które chodakowska dla dzieci Jak wprowadzić dzieci w świat aktywności fizycznej? Poradnik dla rodziców Aktywność fizyczna jest niezwykle ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka.

Czytaj więcej »

dieta efekty przed i po

Znaleziony temat: dieta efekty przed i po Dieta efekty przed i po – jak skutecznie schudnąć? Chcąc schudnąć i poprawić swoją kondycję, wielu z nas

Czytaj więcej »

gimnastyka ewy chodakowskiej

Znaleziony temat: gimnastyka ewy chodakowskiej Poradnik: Jak zacząć gimnastykę Ewy Chodakowskiej? Jeśli chcesz być aktywny i zadbać o swoje ciało, to idealnym rozwiązaniem może być

Czytaj więcej »

plan ogródka warzywnego

Znaleziony temat: plan ogródka warzywnego Jak stworzyć plan ogródka warzywnego i być aktywnym? Jeśli jesteś osobą, która chce schudnąć, zadbać o swoje zdrowie i być

Czytaj więcej »

chodakowska początkujący

Znaleziony temat: chodakowska początkujący Poradnik dla początkujących – jak być aktywnym z Ewą Chodakowską W dzisiejszych czasach coraz większą uwagę przykładamy do naszej kondycji fizycznej

Czytaj więcej »

dieta jak sie liczy

Znaleziony temat: dieta jak sie liczy Jak skutecznie schudnąć i utrzymać dobrą formę? Oto poradnik, który pomoże Ci osiągnąć zamierzone cele. W dzisiejszych czasach coraz

Czytaj więcej »