Odkryj ćwiczenia z użyciem kettlebell

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Odkryj ćwiczenia z użyciem kettlebell

Ćwiczenia z przyrządem o nazwie kettlebell mogą być znakomitym sposobem na przerwanie rutyny treningowej na siłowni, gdzie najczęściej używa się stacjonarnych maszyn i urządzeń. Włączenie kettlebell do treningu urozmaici nasze ćwiczenia i poprawi koordynację ruchową oraz siłę mięśni.

Czym jest kettlebell?

Kettlebell swoim wyglądem przypomina metalową kulę, do której przyczepiony jest uchwyt. Kettlebell ma bardzo szczególną konstrukcję. Cechą charakterystyczną jest to, że środek ciężkości jest przesunięty i znajduje się kilka centymetrów od uchwytu. Fakt, że środek ciężkości nie znajduje się na poziomie głównego uchwytu powoduje okresy większej niestabilności w czasie wykonywania ćwiczeń, co z kolei wymaga większej kontroli podczas ruchu. Waga przyrządu może wahać się od 4 kg do nawet 40 kg.

Jak ćwiczyć z kettlebell?

W większości ćwiczeń, aby utrzymać przyrząd, użyjemy głównego uchwytu, ale wiele ćwiczeń wymaga również innego sposobu trzymania. Na przykład można wykonywać przysiady, trzymając kettlebell za róg rączki, a nawet za podstawę. Kettlebell jest bardzo wszechstronny, łatwy do przenoszenia, można wykonywać z nim wiele ćwiczeń i ma wiele zastosowań. Jest używany w kilku wariantach treningowych: trening funkcjonalny, kulturystyka, crossfit czy sztuki walki. Serie ćwiczeń są zazwyczaj wykonywane przez kilka minut i polegają na powtórzeniach tego samego ruchu. Ważne jest, aby pamiętać o konieczności wykonywania ćwiczeń z prędkością odpowiednią do celu, podążając za właściwą techniką i stopniowo zwiększając obciążenie. Można przykładowo trzymać kettlebell obiema rękami, wprawić go w ruch poprzez huśtanie i wykonywać przez kilka minut tzw. swing. Istnieje kilka rodzajów ruchu typu swing: rosyjski polegający na początkowym wprawieniu przyrządu w ruch pomiędzy nogami i stopniowym zwiększaniu wymachu aż do poziomu klatki piersiowej. Z kolei swing amerykański polega na podnoszeniu kettlebell do wysokości czoła. Przez bardziej doświadczone osoby ćwiczenia mogą być wykonywane z użyciem tylko jednej ręki. Można również podnosić i opuszczać kettlebell tak, jak zwykłe ciężary.

Dlaczego warto używać kettlebell w treningu?

Metalowe kule z uchwytem są wykorzystywane na siłowni, aby zintensyfikować i urozmaicić trening. Kettlebell przynosi liczne korzyści osobom ćwiczącym, jest więc coraz częściej wykorzystywany podczas treningów. Dzięki użyciu kettlebell poprawiamy sprawność fizyczną, a także wytrzymałość mięśniową i sercowo-naczyniową. Kettlebell pozwala wykonywać ćwiczenia niemal każdej grupy mięśni, angażuje do pracy wiele mięśni jednocześnie. Ruchy pobudzają mięśnie do kontrolowania ciężaru. Ważne jest, aby praktykujący ćwiczenia koncentrował się podczas wykonywania każdego ruchu. Wykorzystanie kettlebell w treningu pozwala na harmonijny rozwój całego ciała, usprawnia ruchy ciała, wytrzymałość i gibkość, a do tego rezultaty ćwiczeń widoczne są dość szybko. Dzięki ćwiczeniom z kettlebell znaczenie łatwiej jest zgubić zbędne kilogramy i osiągnąć wymarzoną sylwetkę.

Artykuł powstał we współpracy z sklep.fitnessleon.pl
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.