Odpowiedzialne oczyszczanie organizmu

Odpowiedzialne oczyszczanie organizmu

Diety oczyszczające stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Jesteśmy skłonni je stosować w celu spadku wagi, jak również w celu poprawy zdrowia i samopoczucie. Popularne stwierdzenie mówiące o tym, że jesteśmy tym, co jemy, nie jest całkiem bezzasadne. Dlatego warto od czasu do czasu oczyścić swój organizm, by zyskać nowe siły i poprawić swój wygląd. Ważne jednak, by oczyszczanie przeprowadzać „z głową”, czyli mądrze. W przeciwnym razie możemy sobie jedynie zaszkodzić.

Co warto wiedzieć o oczyszczaniu? Trzeba być świadomym tego, że mądre oczyszczanie nigdy nie jest tożsame z głodówką. Głodówka to szok dla organizmu, a którym bardzo trudno mu sobie poradzić. Wykluczenie pokarmu powoduje spowolnienie metabolizmu i swoistą samoobronę organizmu.

Powinniśmy więc pamiętać, że oczyszczanie to spożywanie określonych składników, a nie ich całkowita eliminacja.

Warto wiedzieć, że w pierwszych dniach głodówki organizm spala głównie glikogen. Zapasy tłuszczowe organizmu zostają naruszone dopiero po kilku dniach. Zatem nikt przy zdrowych zmysłach nie powinien stosować jedno, dwu, czy trzydniowej głodówki w celu oczyszczania, bo to po prostu nieskuteczne.Powinniśmy więc pamiętać, że oczyszczanie to spożywanie określonych składników, a nie ich całkowita eliminacja.

Kolejny sposób na oczyszczanie, to korzystanie z gotowych preparatów oczyszczających. Należy sobie jasno powiedzieć, że i w tej kwestii powinniśmy być bardzo ostrożni. Na rynku jest bardzo wiele preparatów oczyszczających, spośród których powinniśmy wybierać głównie te, które są naturalne. Przecież nie po to oczyszczamy organizm, by na nowo faszerować go chemią, której nie brak w niektórych środkach oczyszczających.

Możemy zawsze skorzystać z dobrze znanych i sprawdzonych ziół i z zawsze bezpiecznej i nie budzącej najmniejszych wątpliwości wody. Zioła bardzo skuteczne w oczyszczaniu organizmu to między innymi mięta, dziurawiec, melisa, skrzyp polny, nagietek, pokrzywa, mniszek lekarski, czy ostropest.

Należy pamiętać, by nigdy nie rozpoczynać oczyszczania bez należytego przygotowania. Warto już na kilka dni przed rozpoczęciem oczyszczania zastosować lekkostrawną dietę oraz spożywać duże ilości wody. To powinno doskonale przygotować nasze narządy wewnętrzne oraz całe ciało do wydalenia szkodliwych produktów przemiany materii oraz toksyn, które mogą stać się przyczyną różnorakich chorób.

Oczyszczanie najlepiej byłoby przeprowadzać pod kontrolą lekarską, aby wykluczając z diety niektóre produkty, nie pozbawić go niezbędnych składników odżywczych, witamin i minerałów, koniecznych do funkcjonowania i zachowania dobrego zdrowia.