Okulista czy optometrysta – który lepiej zbada oczy

Okulista czy optometrysta – który lepiej zbada oczy

Salony optyczne oferują szeroki wachlarz usług, a pomocą służą okuliści oraz optometryści. Do którego z nich lepiej się udać. A może warto do jednego i drugiego jednocześnie. Poznajmy czym zajmują się ci spece od spraw związanych z oczami.

Okulista, otolaryngolog, gastrolog, neurolog – fachowcy od narządów zmysłów

Wzrok, słuch z równowagą, węch, smak i dotyk stanowią pięć zmysłów pomagających nam właściwie funkcjonować w otaczającej nas rzeczywistości. Każdym ze zmysłów zajmuje się inny specjalista z zakresu medycyny. Wzrok to działka okulisty, słuch z równowagą to działka otolaryngologa, smak to działka gastrologa, a dotyk to działka neurologa.

Okulista – fachowiec od badania wzroku i leczenia oczu

Okulistyka to dziedzina medycyny, zajmująca się oczami, a ściślej ich morfologią – budową zewnętrzną, anatomią – budową wewnętrzną, fizjologią – czynnościami, a także rozpoznawaniem i leczeniem wszelkiego rodzaju schorzeń ich dotyczących. Okulistą z kolei nazywa się lekarza specjalistę, który ukończył studia medyczne ze specjalizacją okulistyczną. Okulista oprócz badania oczu, przede wszystkim je leczy.

Optometrysta – fachowiec od badania wzroku i dobierania okularów

Optometria to dziedzina wiedzy stosowanej, zajmująca się procesem widzenia, a co za tym idzie jego zachowaniem, rozwojem, ochroną i usprawnianiem. Optometrystą z kolei nazywa się lekarza specjalistę, który posiada właściwe wyższe wykształcenie z zakresu optometrycznego. Optometrysta oprócz badania oczu, przede wszystkim dobiera dla nich odpowiednią korekcję optyczną.

Optyk – fachowiec od robienia okularów

Oprócz okulisty i optometrysty występuje optyk. Optyka to dziedzina nauki, zajmująca się światłem, a przy tym jego emisją i rozchodzeniem się. Optykiem z kolei nazywa się technika specjalistę w zakresie optyki. Optyk co prawda nie bada wzroku jak okulista i optometrysty, ale wykonuje okulary.

Oprawki + Szkła = Okulary

Wybór okularów, podobnie jak ich wykonanie, nie należy do łatwych zadań. Pod względem stylistycznym okulary dobiera się tak, aby kształtem oprawek pasowały do kształtu twarzy, a kolorem oprawek do koloru włosów. Najważniejsze to jednak dobrać okulary pod kątem zdrowotnym, aby szkła właściwie korygowały wzrok i nie powodowały posuwania się wady. Za najlepszy dobór okularów pod tym kątem odpowiada okulista i optometrysta, a za ich najlepsze wykonanie odpowiada optyk.

Okulista, optometrysta, optyk – zestawienie specjalistów

Porządny salon optyczny odznacza się głównie kompleksowością. Udając się do takiego salonu powinniśmy móc zbadać wzrok, zasięgnąć konsultacji odnośnie leczenia wzroku, wybrać właściwe okulary pod kątem stylizacyjnym i pod kątem korekcyjnym, a także je wykonać. Efektem tego powinniśmy spotkać w nim okulistę i optometrystę, a nie jedynie ekspedienta. Należy też pamiętać, iż poszukując specjalistów, nie szukamy osób z tytułami naukowymi, ale z podejściem do pacjenta i doświadczeniem zawodowym.

GS
Źródło: soczewki24.pl/4-okulary-korekcyjne.