Orzech włoski lek dla duszy i ciała?

Orzech włoski lek dla duszy i ciała?

Orzechy to jedna z najbardziej niedocenianych przekąsek, po jakie warto sięgać w ciągu dnia. Nie tylko sycą, ale też wzmacniają organizm. Co ważne – robią to niezwykle wszechstronnie.

Dobre na serce

Orzechy włoskie jak się okazuje znakomicie oddziałują na serce i układ krwionośny. Dzieje się tak z różnych względów. Miedzy innymi sprzyjają one redukcji „złego” cholesterolu LDL i podnoszą poziom „dobrego” HDL. To zaś bardzo dobrze wpływa na kondycję mięśnia sercowego i sprawia, że ryzyko stanów przedzawałowych spada.

Wpływ na poziom HDL i LDL nie jest jednak jedynym sposobem, w jaki orzechy włoskie oddziałują na serce. Oprócz tego są one dobrym źródłem l-argininy, która ma pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.

Większa witalność

Warto zauważyć, że wspomniana już l-arginina sprawdza się w przypadku występowania stanów zmęczenia. Co prawda zazwyczaj wspomina się o niej w przypadku zmęczenia fizycznego, ale pośrednio oddziałuje ona również na poziom wyczerpania psychicznego.

Poprawiają pamięć i myślenie

Być może zdarzyło Ci się słyszeć obiegową opinię, według której orzechy włoskie są dobre na pamięć. Jest w tym sporo prawdy, gdyż dzięki dużej zawartości kwasu foliowego wspierają pracę mózgu.

Dotyczy to zresztą nie tylko samej pamięci, ale też ogólnego kojarzenia. Tym bardziej, że kwas foliowy jest niezbędny również do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, który przecież dostarcza sygnały do mózgu.

Lepsza regeneracja

L-arginina jak już powiedziano pomaga przezwyciężyć zmęczenie, ale dodatkowo wspiera też organizm w procesach związanych z leczeniem obrażeń. Doskonale współgra w tym zakresie ze sporą dawką kwasu foliowego, który obok wymienionych już zalet, odgrywa sporą rolę w procesach krwiotwórczych. Tym samym orzechy włoskie okazują się świetnym dodatkiem w diecie pracujących fizycznie oraz aktywnych sportowo, a więc tych, dla których sprawna regeneracja powysiłkowa oraz szybkie leczenie mikro kontuzji są czymś istotnym.

W ich przypadku orzechy są tym bardziej warte uwagi, że dzięki dużej kaloryczności i zawartości białka nadają się jako element posiłku w przerwie w pracy lub po zakończeniu treningu. Zwłaszcza, że dzięki wygodnym , małym paczkom, np. tym z marki Sereno, łatwo je zabrać z domu i spożyć w wygodnym dla siebie momencie.