Oświetlenie ma olbrzymie znaczenie dla komfortu przebywania w danym pomieszczeniu. W domu pozwala na stworzenie odpowiedniej atmosfery, a w biurze może ułatwić bądź utrudnić pracę. Dobre oświetlenie to nie takie, które jest jasne, ale takie, które pozwala nam uzyskać kontrasty pozwalające na wykonywanie wszystkich założonych czynności.
Oświetlenie w nowoczesnych pomieszczeniach. Czy ma duże znaczenie?
Zgodnie z nowoczesnymi trendami i najnowszymi badaniami w zakresie komfortu i „meblowania światłem” najkorzystniejszym rozwiązaniem jest umiejscowienie w danym pomieszczeniu, kilku różnych źródeł światła. Najlepsze efekty daje odpowiednie połączenie oświetlenia ogólnego, zadaniowego i nastrojowego. Zestawienie różnych rodzajów oświetlenia pozwala stworzyć przyjemną i komfortową atmosferę w pomieszczeniu, a także zdecydowanie poprawić jego funkcjonalność. Jest to ważne szczególnie w domu. Oświetlenie powinno też tworzyć kontrasty, które powodują, że powierzchnia ścian jest gładka, a większość przedmiotów dobrze oświetlona. W takich warunkach nasz mózg pracuje najlepiej. Jeśli kontrasty są za małe, wnętrze nie jest czytelne, to nasz mózg męczy się, usiłując odczytać informacje o przedmiotach i kształtach, które otrzymuje od oczu.
Światło musi też być dostosowane do samego pomieszczenia, a dokładnie do funkcji, jaką ono spełnia. W salonie czy w biurze musimy mieć zagwarantowane oświetlenie ogólne, które zapewnia oświetlenie całego pomieszczenia i nie tworzy żadnych wyraźnych cieni czy kontrastów pomiędzy obszarami oświetlonymi i niedoświetlonymi. Takie oświetlenie pomaga tworzyć kameralną atmosferę, a jednocześnie pozwala aktywnie pracować lub wypoczywać. Z kolei w miejscach, gdzie pracujemy w jednym wybranym sektorze pomieszczenia, doskonale sprawdzi się oświetlenie kierunkowe. Ma ono ma za zadanie, ułatwić wykonywanie konkretnych czynności, takich jak czytanie, praca przy biurku czy pisanie. Dostarcza skoncentrowany strumień światła nad ograniczonym obszarem. Takie oświetlenie sprawdzi się też w kuchni.
Dlatego właśnie przed wyborem właściwego oświetlenia, musimy przede wszystkim określić zakres czynności, jakie codziennie w nim wykonujemy. Mieszkanie lub biuro musi zostać podzielone na strefy, które będziemy odpowiednio doświetlać. W pokoju dziennym powinniśmy zadbać zarówno o oświetlenie ogólne, jak i delikatne boczne światło do oglądania telewizji czy odpoczynku na sofie. Z kolei w sypialni, światło sufitowe jest nam zupełnie niepotrzebne, gdyż zadaniem światła jest tu tworzenie atmosfery do wypoczynku, snu, a w najlepszym przypadku czytania książki. Jeszcze inne oświetlenie zastosujemy tam, gdzie nie mamy żadnego innego źródła światła, także w dzień. W łazience pozbawionej okna, czy ubikacji, potrzebujemy silnego źródła światła, które dokładnie oświetli każdy centymetr tego pomieszczenia. Światło nastrojowe, które uwydatnia kolorystykę wnętrza i nadaje mu charakteru, jest tu kompletnie nieprzydatne. Osobną kwestią jest ostatecznie dobranie oświetlenia do jadalni. Tu liczy się nie tylko kierunek światła, ale jego wysokość.
Artykuł powstał we współpracy z www.acerto.pl |