Otręby znane są chyba wszystkim. Jedni stosują je podczas diety, inni leczą nimi zaparcia, jeszcze inni lubią smak owsianki z otrębami w roli głównej. Bez względu na doświadczenie jedno jest pewne, otręby mają wiele zastosowań i są bardzo zdrowe. Ich zawartość błonnika jest ogromna i są źródłem cennych witamin i mikroelementów.
Otręby to okrywa owocowo-nasienna, którą otrzymujemy z różnych rodzajów zbóż podczas produkcji mąk i kasz. Stąd na półkach sklepowych możemy zobaczyć otręby owsiane, kukurydziane, pszenne czy jęczmienne. Otręby to niezwykle cenne źródło chromu, cynku i manganu, witamiy E oraz witamin z grupy B. Są istotnym składnikiem diety diabetyków. Świetnie działają na trzustkę dzięki pierwiastkowi krzemu który zawierają.
Otręby są bardzo cennym składnikiem zdrowej i zbilansowanej diety.
Spełniają świetne zadanie jako wypełniacz żołądka powodując szybkie uczucie sytości co w połączeniu z faktem iż prawie w ogóle nie mają kalorii przyczynia się do gubienia tkanki tłuszczowej. Nie należy jednak przekraczać 3 łyżek stołowych otrąb dziennie gdyż przeczyszczając jelita i ograniczając przyswajanie tłuszczu i cukrów prostych powodują jednocześnie słabszą biodostępność witamin i składników mineralnych.
Organizm ludzki nie jest przystosowany do trawienia błonnika…
…ednak dzięki temu że składa się z dwóch frakcji nierozpuszczalnej i rozpuszczalnej, frakcja nierozpuszczalna przechodząc przez nasz organizm chłonie duże ilości wody ale pozostaje nienaruszona, natomiast rozpuszczalna, składająca się z pektyn, gum i śluzów, rozkładana jest w jelicie przez różnego rodzaju bakterie dobroczynne. Bakterie te dbają o nasze jelita i zapobiegają rozwojowi nowotworów jelit.
Otręby świetnie sobie radzą sobie z zaparciami i regulują wypróżnienia. Przyczyniają się do zwalczania hemoroidów, żylaków kończyn dolnych czy uchyłkowatości jelita grubego.
Otrębów często używamy jako dodatek do pieczywa, płatków śniadaniowych, jogurtów i wielu innych potraw.
Chcąc cieszyć się sprawnym układem pokarmowym, szczupłą sylwetką i w celu uniknięcia cukrzycy typu II warto zamienić produkty z białej mąki na te wykonane z razowej, biały ryż na brązowy, kaszę jęczmienną na gryczaną gdyż produkty pełnoziarniste w dużym stopniu ochronią nasz organizm przed chorobami cywilizacyjnymi a dodatkową szybciej i na dłużej zaspakajają nasz apetyt.
3 thoughts on “Otręby i ich dobroczynne działanie”
Dziennie jadłam kilka łyżek otrebów jako dodatek np. do jogurtu i udało mi się zrzucić klika kilogramów więc chyba dobrze dorzucić je do codziennego menu.
Je zawsze otręby rano z mlekiem i bardzo dobrze mnie sycą czy wpływają bezpośrednio na chudnięcie wątpię :)
Na pewno mają dużo błonnika, a ten działa na porawę materii