Szeroko pojęta kosmetologia jest obecnie bardzo opłacalnym zawodem, ponieważ zarobki mogą sięgać nawet 20 tys. zł. miesięcznie. Aby jednak zyskać tak dobry wynik należy najpierw pozyskać odpowiednią ilość klientów, zadbać o dobrą promocję usług i przede wszystkim założyć własną działalność gospodarczą. Na początku takiej kariery wiele kosmetyczek decyduje się na mobilny gabinet, który jest o wiele prościej zorganizować, niż miejsce w salonie stacjonarnym.
O czym należy jednak pamiętać?
Table of Contents
ToggleJak działa mobilny gabinet kosmetycznegy?
Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę z wad i zalet takiego rozwiązania. Mobilność polega na tym, że kosmetyczka nie ma specjalnego lokalu, w którym mogłaby świadczyć usługi. Nie jest więc wymagana umowa najmu i wiążące się z tym dodatkowe koszta. Jednakże, by móc przeprowadzić profesjonalny zabieg, będziemy zobowiązani dojeżdżać do klientów na własną rękę wraz z niezbędnymi akcesoriami. W tym przypadku konieczne będzie posiadanie prawa jazdy oraz własnego samochodu o odpowiednim gabarycie.
Dokumenty i zezwolenia na prowadzenie działalności
Wbrew pozorom działalność mobilna nie wiąże się ze skomplikowanymi procedurami. Pierwszym krokiem jaki musimy podjąć jest złożenie stosownych dokumentów, by móc ubiegać się o otworzenie własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej. We wniosku należy zaznaczyć opcję mobilnej lokalizacji, co spowoduje, że firma nie będzie zarejestrowana na żaden stały adres. Ponadto, nie jest wymagane posiadanie przez właściciela wykształcenia kosmetycznego, co znacznie upraszcza cały proces. Mobilny salon nie wymaga również pozwoleń od sanepidu, ponieważ zabiegi będą wykonywane w domu klientów. Warto jednak zainwestować w umowę, na przykład ze szpitalem o dezynfekcji narzędzi, aby zwiększyć komfort pracy i wiarygodność na rynku.
Główne wydatki profesjonalnej kosmetyczki
W każdy biznes z początku trzeba nieco zainwestować, dlatego można na przykład starać się o dotację z Urzędu Pracy, co znacznie przyspieszy proces zakładania własnej firmy. Ogólny koszt będzie zależny od charakteru działalności, jednak głównymi wydatkami będą wszelkie niezbędne produkty oraz składany i przenośny fotel kosmetyczny, na który musimy przeznaczyć około 800-1000 zł. Aby na domowych wizytach zachować pełny profesjonalizm warto zainwestować również w fartuch medyczny, który będzie subtelną i elegancką wizytówką. Ponadto takie specjalistyczne ubrania ułatwiają pracę, zazwyczaj posiadają duże kieszenie i chronią przed ewentualnym zabrudzeniem. Pozostałe akcesoria można kompletować stopniowo, a z biegiem czasu rozszerzać ofertę o nowe zabiegi i dodatkowe ulepszenia.