Otyłość – najlepsze metody leczenia

Otyłość – najlepsze metody leczenia

Problem otyłości występuje na całym świecie, we wszystkich grupach społecznych. Z chorobą zmagają się nie tylko dorośli, ale także dzieci i młodzież. Otyłość uznawana jest obecnie za jedną z najgroźniejszych chorób przewlekłych XXI, prowadzącą do rozwoju wielu niebezpiecznych dla zdrowia i życia schorzeń, takich jak nadciśnienie tętnicze, czy cukrzyca. Leczenie otyłości jest procesem skomplikowanym, a metodę terapii dobiera się w zależności od stopnia zaawansowania i przyczyn choroby.

Jakie są przyczyny otyłości?

Otyłość to choroba, do której występowania przyczyniają się różne czynniki, przede wszystkim środowiskowe, psychologiczne i hormonalne. Czynniki środowiskowe to przede wszystkim nieprawidłowe odżywianie i styl życia – spożywanie zbyt obfitych posiłków, niezdrowa dieta, zbyt częste jedzenia, niewystarczającą aktywność fizyczną lub jej brak. Czynniki psychologiczne to depresja, zaniżona samoocena, zespół kompulsywnego jedzenia, zespół nocnego jedzenia oraz uzależnienie od jedzenia. Wśród głównych czynników hormonalnych wymienia się zespół Cushinga, czyli chorobę polegającą na produkcji zbyt dużej ilości kortyzolu, który powoduje nadmierny apetyt. Najczęstsze metody leczenia otyłości to metoda zachowawcza, leczenie farmakologiczne oraz chirurgiczne.

Na czym polega metoda zachowawcza?

Metoda zachowawcza stosowana jest przede wszystkim u osób o niższym stopniu otyłości. Polega przede wszystkim na zmianie nawyków żywieniowych pacjenta, poprzez wprowadzenie zdrowych przyzwyczajeń. Pacjent przyjmuje posiłki regularnie, a jego jadłospis powinien być dostosowany do jego stanu zdrowia. Bardzo ważnym elementem metody zachowawczej jest regularna aktywność fizyczna chorego. Leczenie otyłości powinno przebiegać pod stałą kontrolą lekarza, dietetyka, a często konieczne jest również wsparcie psychologiczne. W niektórych przypadkach leczenie zachowawcze może zostać uzupełnione o terapię farmakologiczną, polegającą na wprowadzeniu leków wspierających redukcję masy ciała.

Jakie metody chirurgiczne pomogą w walce z otyłością?

Obecnie stosuje się kilka chirurgicznych metod walki z otyłością. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie do żołądka pacjenta silikonowego balonu wypełnionego solą fizjologiczną, co wywołuje u chorego wrażenie sytości. Podobny efekt daje zastosowanie silikonowej opaski, która dzieli żołądek na dwie części. Zdecydowanie bardziej inwazyjną i nieodwracalną metodą jest resekcja żołądka. Operacja polega na usunięciu około 80% żołądka i pozostawieniu jego fragmentu o niewielkiej pojemności.