Ciąża to bardzo trudny czas dla organizmu kobiety. Wahania hormonalne, przyrost wagi, nowe proporcje ciała to tylko niektóre z typowych przypadłości. Oprócz tego bardzo często na twarzy, jak i na całej skórze kobiety pojawiają się nieestetyczne plamy. Jak walczyć tymi problemami? Czy jest możliwe, aby cera była promienna także w tym wyjątkowym czasie? Jak o to walczyć? Cenne wskazówki znajdziesz poniżej!
Table of Contents
ToggleRozstępy, nieestetyczne czerwone pajączki na skórze – jak ich uniknąć?
Zmiany te na skórze występują jako białe lub czerwone nieestetyczne prążki. Są to rozerwane głębokie warstwy skory. Co ciekawe naskórek jest nietknięty. Powstają, dlatego że w tym czasie dochodzi do częstego rozszerzania się i kurczenia skóry.
Włókna kolagenowe znajdujące się w skórze właściwej pękają, mimo że naskórek nie zostaje uszkodzony. Uszkodzenia takie zazwyczaj pojawiają się pomiędzy 6 a 7 miesiącem ciąży. Rozstępy to ubytki, które zostają już na całe życie. Dlatego tak istotne jest tutaj zapobieganie. Tego typu zmiany skórne w ciąży można zminimalizować!
Sprawdzonym sposobem jest stosowanie specjalnych kremów na rozstępy. Klucz do sukcesu to systematyczność. Dobrze, aby produkt był nakładany zarówno rano, jak i wieczorem, codziennie od czwartego miesiąca ciąży. Oprócz tego kluczowe jest tutaj nawilżenie. Wybieraj balsamy o takim działaniu, ale uważaj, aby nie miały w swoim składzie kwasu salicylowego, kamfory, kwasów AHA, kofeiny i silikonu.
Inne sposoby na rozstępy
Dodatkowo ryzyko pojawienia się takich zmian skórnych, czyli rozstępów zostanie zmniejszone, kiedy zdecydujesz się na regularną gimnastykę. Oczywiście taką, która jest dopasowana do kondycji kobiety ciężarnej. Regularny ruch poprawia krążenie skóry i jednocześnie wzmacnia jej elastyczność.
Poza tym istotna jest tu odpowiednia dieta, czyli bogata w witaminę A, C. Ten ostatni ze składników przyczyni się do produkcji kolagenu, a ponadto wzmocni naczynia krwionośne. Poza tym cenne są tu: cynk i witamina E.
Pajączki naczyniowe w ciąży
Podczas ciąży może również nasilić się zjawisko pękających naczynek krwionośnych. To efekt dodatkowego obciążenia układu żylnego. Korzystny jest tutaj odpoczynek z nogami uniesionymi do góry. Sprawdzą się kosmetyki do takiej skóry, jak również specjalne pończochy przeciwżylakowe. Poza tym podobnie jak przy rozstępach cenny jest ruch fizyczny, np. spacery.
Przebarwienia, czyli ostuda
Chodzi tutaj o żółtobrązowe plamy pojawiające się na twarzy. To efekt nadmiernej produkcji melaniny, czyli naturalnego barwnika skóry. Przebarwienia pojawiają się zwykle na czole i policzkach, niestety są bardzo trudne do ukrycia, nawet przez fluid silnie kryjący. Ich obecność zwiększa się pod wpływem działania promieni słonecznych. Dlatego, kiedy masz ten problem, stosuj kremy z odpowiednim filtrem.