Parapet jako element designu pomieszczenia

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Parapet jako element designu pomieszczenia

Parapet i okno to podstawowy element wyposażenia każdego pomieszczenia. Bardzo często urządzając nasz kącik sprawiamy, że to właśnie on staje się centralnym miejscem pokoju czy chociażby kuchni. Co więcej, traktowane zazwyczaj po macoszemu, parapet i okno są niezwykle ważnym elementem. To przez okno wyglądamy codziennie spoglądając na otaczający nas świat, a na zewnątrz, dla przechodniów, stanowi naszą wizytówkę, dlatego postarajmy się, aby nie był pustym miejscem na mapie, a elementem, po którym jak nas zobaczą, tak nas opiszą.

Parapet jako element designu pomieszczenia

Coraz częściej zauważalny jest trend eksponowania parapetu, a nie jego chowania. Zamiast na długie firany i zasłony decydujemy się rolety bądź żaluzje, dlatego ważne jest, aby skupić się na wystroju parapetu. Ten będzie zależał od efektu jaki chcemy uzyskać.Jeśli chcemy, aby parapet był zharmonizowany z resztą pomieszczenia postawmy na stonowane dodatki, a unikajmy pstrokatych i wyrazistych elementów.

Nowoczesne wnętrza nie lubią przepychu, są projektowane tak, aby były jasne, przestronne i przede wszystkim minimalistyczne. Ten minimalizm dotyczy także parapetów, które są traktowane jako dodatkowa powierzchnia ekspozycyjna i dodatkowe miejsce do przechowywania przedmiotów codziennego użytku. Dobrze na tzw. dodatkowym blacie ustawić jakiegoś kwiatka, np.: prostą, klasyczną, ale niezwykle wysublimowaną orchideę. Do niej możemy dobrać nieco fikuśną doniczkę tak, aby sprawiała, że nasze wnętrze jest lekko nietuzinkowe.

Pamiętajmy, że oprócz parapetu jest jeszcze przy nim okno, dlatego używajmy takich dodatków, które nie będą zasłaniać przeszklenia. Pozwólmy, aby światło dostawało się do środka naszego wnętrza. Jasne pomieszczenia to cudowne rozwiązanie dla powiększenia przestrzenności naszego mieszkania.

Niezależnie od tego czy urządzamy parapet w nowoczesnym stylu czy tradycyjnym, sprawdzi się on bardzo dobrze jako biblioteczka. Umieść na nim najbardziej estetyczne książki i pogrupuj je grzbietami. Muszą być bowiem dobrze ułożone, ponieważ będą umiejscowione w centralnym miejscu. Staraj się umieścić je na skraju parapetu, ponieważ mogą się nie tylko przewracać, ale także zabierać światło.

Jeśli nie chcesz stawiać na parapecie jednego kwiatka, czyli na przykład wcześniej wspomnianej orchidei, zdecyduj się na małe kwiatki w mikro doniczkach. Ich niespotykany często design może świetnie sprawdzić się jako uzupełnienie całości. Modnymi ostatnio są plecione doniczki z juty lub grubego, tkanego płótna. Niski parapet z kolei możesz wyłożyć poduszkami, nadając mu dodatkową funkcję – miejsca do odpoczynku, a dodatkowo sprawiając, że pomieszczenie stanie się bardziej przytulne.

Z kolei jeśli nie musisz martwić się o wysokość okien to możesz ozdobić swój parapet w bogaty sposób. Postaw na nim potężne rośliny o grubych łodygach. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się jako dodatkowa roleta czy żaluzja osłaniająca Cię przed wścibskimi sąsiadami.

Parapet może stać także miejscem ekspozycji szkła i dzieł szklanych, jednak pamiętaj, że przy małych dzieciach bądź uroczych zwierzakach w domu ten sposób nie sprawdzi się dobrze.

Parapet to centralne miejsce każdego pomieszczenia, dlatego zadbajmy o to, aby zawsze był jego wizytówką.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grako.pl

 

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *