past modals kiedy używamy

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

temat wybrany: past modals kiedy używamy

Past modals – kiedy używać?

Past modals to forma czasowników modalnych, która w języku angielskim wyraża przypuszczenia lub sugestie odnoszące się do przeszłości. Dzięki nim możemy wyrażać nasze domniemania na temat tego, co mogło się stać w przeszłości, ale nie wiemy tego na pewno. W tym artykule postaramy się przybliżyć, w jakich sytuacjach warto korzystać z past modals.

1. Should have

Forma ta wyraża nasze przypuszczenia odnośnie do tego, co powinniśmy zrobić w przeszłości. Jeśli np. spóźniliśmy się na ważne spotkanie, powinniśmy powiedzieć: „I should have left earlier”. W ten sposób wyrażamy swoje przypuszczenie, że gdybyśmy wyszli wcześniej, dotarlibyśmy na czas.

2. Could have

Forma „could have” wyraża nasze możliwości w przeszłości. Jeśli np. mieliśmy szansę wygrać w konkursie, ale nie skorzystaliśmy z niej, możemy powiedzieć: „I could have won the contest, if I had tried harder”. Oznacza to, że mieliśmy możliwość zwycięstwa, ale nie wykorzystaliśmy jej.

3. Might have

Forma ta wyraża nasze przypuszczenia na temat sytuacji, które mogły mieć miejsce w przeszłości. Jeśli np. nie wiemy, co się stało z naszym portfelem, możemy powiedzieć: „I might have left it in the office”. Oznacza to, że nasze przypuszczenie jest oparte na faktach, lecz nie mamy pewności, czy tak właśnie było.

4. Must have

Forma ta wyraża nasze przypuszczenia na temat tego, co na pewno wydarzyło się w przeszłości. Jeśli np. widzieliśmy puste pudełko, możemy powiedzieć: „Someone must have taken the cookies”. Oznacza to, że jesteśmy pewni, że ktoś zjadł ciastka, które były w pudełku.

Ważne jest, aby stosować past modals z umiarem i zgodnie z kontekstem sytuacji. Dzięki nim możemy wyrażać swoje przypuszczenia na temat przeszłości i oceniać sytuacje, które już się wydarzyły.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *