Obecnie równie ważne, jak to, by mieć zdrowe zęby, jest to, by były one białe, piękne i lśniące. Jednym z popularnych zabiegów, pomocnych w utrzymaniu zdrowego i olśniewającego uśmiechu jest piaskowanie zębów. Piaskowanie to zabieg polegający na usunięciu osadu z zębów za pomocą urządzenia zwanego piaskarką.
Przy jego pomocy, stomatolog, kieruje strumień piasku dentystycznego na zęby. Piasek ten to dwuwęglan sodu – proszek o ziarenkach wielkości 65 mikro metra. Ziarenka te są dodatkowo pokryte teflonem i mają zaokrąglone krawędzie, dzięki czemu są bezpieczne dla szkliwa zębowego. Zabieg piaskowania pomaga zwalczać płytkę nazębną i kamień. Stosując go, jest możliwe dotarcie do niedostępnych miejsc, jak przestrzenie międzyzębowe i bruzdy na powierzchniach żujących. Ponadto piaskowanie poleruje zęby, co czyni je bielszymi i bardziej lśniącymi. Pozostawia w ustach uczucie czystości i świeżości oraz przeciwdziała rozwojowi bakterii. Zabieg coraz częściej wykorzystywany jest też w leczeniu próchnicy. Piaskowanie jest całkowicie nieinwazyjne i w zasadzie bezbolesne. Niewielki dyskomfort powoduje krótkotrwałe podrażnienie dziąseł na styku z powierzchnią zębów. Nie wszystkim też odpowiada lekko słonawy smak proszku wykorzystywanego do oczyszczania. Coraz częściej stosuje się piasek smakowy: cytrynowy, owocowy, wiśniowy, porzeczkowy lub miętowy.
Usuwanie osadu nazębnego, czyli nalotu powstałego w wyniku palenia papierosów, picia kawy i herbaty oraz soków owocowych, jest bardzo istotne. Poza tym, że osad przebarwia zęby na kolor szary lub nawet brunatny, zwiększa on chropowatość powierzchni zębowych, gdzie odkłada się płytka nazębna, zasłaniając ewentualne ubytki, czy pojawiającą się próchnicę. Zalegająca płytka nazębna mineralizuje się powodując powstawanie kamienia nazębnego, który jest szkodliwy dla zębów i wygląda nieestetycznie. Zabieg piaskowania może być traktowany jako czynność profilaktyczna. Można go wtedy powtarzać co kilka miesięcy u osób z problemem osadu nazębnego lub co pół roku u osób, które z zębami nie mają większych problemów. Częstsze oddziaływanie piaskiem stomatologicznym na zęby mogłoby uszkadzać szkliwo.
Piaskowanie często stosuje się jako przygotowanie do wybielania zębów lub skalingu – czyli usuwania kamienia nazębnego. Czasem bywa też tak, że kamień nazębny jest usuwany przed piaskowaniem, a po zabiegu nakłada się tzw. płynne szkliwo, remineralizujące szkliwo naturalne. Zęby stają się wtedy odporniejsze na próchnicę oraz przebarwienia. Należy pamiętać, że piaskowanie nie jest w stanie usuwać trwałych przebarwień takich jak plamy próchnicowe, zmiany poantybiotykowe czy wrodzone zaburzenia rozwojowe szkliwa.
Zabieg ma charakter estetyczny z jednej strony – wybielenie powierzchni zębów oraz higieniczny z drugiej strony – czyszczenie oraz odsłonięcie powierzchni narażonych na rozwój próchnicy. Trzeba pamiętać, że po zabiegu obowiązuje tzw. biała dieta, eliminująca pokarmy i napoje, mogące powodować przebarwienia zębów, pozbawionych warstwy ochronnej. Trzeba zatem przez pewien czas unikać kawy, herbaty, coli, barwiących owoców. By utrzymać efekt estetyczny zabiegu, należy bezwzględnie dbać o higienę jamy ustnej.
Przeciwwskazania do zabiegu piaskowania to między innymi rany i bolesność błon śluzowych jamy ustnej, owrzodzenie narządów układu pokarmowego, zaburzenia czynności i choroby płuc oraz ograniczenia spożywania sodu. Cena piaskowania jest zróżnicowana w różnych gabinetach stomatologicznych i waha się od 40 do 160 złotych.