Pielęgnacja stóp oraz dłoni – co warto o niej wiedzieć?

Pielęgnacja stóp oraz dłoni – co warto o niej wiedzieć?

Każdy z nas chce cieszyć się dobrym zdrowiem, samopoczuciem oraz atrakcyjnym wyglądem. Niestety, czasem mimo naszych starań pojawiają się problemy. Wiele z nich dotyczy naszych dłoni oraz stóp. Nie ma w tym nic dziwnego – skóra na tych partiach ciała poddawana jest działaniu wielu szkodliwych czynników. W przypadku dłoni jest to kontakt z detergentami, wilgocią, zimnym lub suchym powietrzem. Stopy zmagają się z brakiem dopływu powietrza, poceniem się oraz nie dopasowanym obuwiem, które może spowodować wiele szkód. Aby nie pojawiły się bolesne zmiany, które mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na nasz wygląd, ale również zdrowie konieczna jest odpowiednia pielęgnacja oraz dbanie o prawidłowe nawyki.

 

Najczęstsze problemy z jakimi zmagają się nasze dłonie i stopy

Problemów, z jakimi zmagają się nasze dłonie i stopy jest naprawdę sporo. Wśród najczęstszych wymienić możemy zakażenie grzybami a więc grzybicę paznokci lub skóry, wrastające paznokcie u nóg, które są skutkiem nieodpowiedniej pielęgnacji oraz różnego rodzaju modzele, odciski i kurzajki. Co więcej, bardzo często bywa tak, że skóra naszych dłoni i stóp jest bardzo przesuszona i nadmiernie rogowacieje. Może to prowadzić do powstania bolesnych pęknięć, z którymi wielu z nas nie umie sobie poradzić. Właśnie dlatego warto szukać pomocy u profesjonalistów, którzy dysponują szerszym wachlarzem możliwości. Bardzo często proces leczenia zmian występujących na dłoniach i stopach jest długotrwały i wymaga od nas zmiany nawyków oraz sposobów w jaki dbamy o codzienną higienę.

Jak sobie z nimi radzić

Kluczowe znaczenie w utrzymaniu dłoni i stóp w odpowiedniej, dobrej formie ma codzienna higiena i pielęgnacja. Pamiętać powinniśmy przede wszystkim o regularnym myciu przy wykorzystaniu delikatnych, nie podrażniających skóry środków. W przypadku stóp zadbajmy dodatkowo o ich dokładne wysuszenie co zmniejszy ryzyko powstawania odparzeń oraz rozwoju grzybicy. Koniecznie warto też pamiętać o tym, żeby paznokcie od stóp obcinać na prosto i nie za krótko. W przeciwnym razie możemy doprowadzić do bolesnego wrastania paznokci. Chrońmy także nasze dłonie i stopy wybierając wygodne obuwie z szerokim noskiem oraz nosząc rękawiczki ochronne podczas sprzątania lub mycia naczyń. Warto również stosować kremy nawilżające i łagodzące podrażnienia, które pomogą nam utrzymać skórę dłoni i stóp w dobrej formie.

Czasem samodzielna pielęgnacja to za mało

Nie da się ukryć, że czasem zdarza się tak, że wskutek nieprawidłowych nawyków lub nieodpowiedniej pielęgnacji nabawimy się problemu dotyczącego dłoni lub stóp. Kurzajki, odciski, grzybica paznokci czy też zaawansowane przesuszenie skóry, które powoduje bolesne pęknięcia to znak, że należy działać. Zwykłe kosmetyki nie pomogą. Co robić w takiej sytuacji? Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta u podologa czyli specjalisty zajmującego się chorobami i dolegliwościami stóp.

Dlaczego warto udać się do podologa?

Przede wszystkim dlatego, że dysponuje on szeroką wiedzą na temat stóp (a często również dłoni) dzięki której jest w stanie wskazać nam przyczynę problemu oraz zaproponować skuteczne metody łagodzenia dolegliwości. Wśród nich mogą znajdować się maści, preparaty doustne oraz cały szereg nowoczesnych zabiegów podologicznych podczas których wykorzystuje się nowoczesne urządzenia złuszczające martwy naskórek, lasery oraz wiele innych metod. Co ważne, podolog to osoba, która zna się na tym co robi – wykonywanie zabiegów u specjalisty jest więc znacznie bezpieczniejsze niż wizyta u kosmetyczki. Co więcej, efekty są także znacznie bardziej widoczne. Podolog poradzi sobie również z defektami i dolegliwościami wynikającymi z choroby. Jego wsparcie jest więc nie do przecenienia. Godnym polecenia gabinetem w Warszawie jest Specjalistyczne Centrum Podologiczno-Medyczne Dermapes, gdzie w przyjaznej atmosferze zadbać o piękno swoich nóg, wyleczyć problemy chorobowe stóp oraz dłoni, jak i zadbać o prawidłową pielęgnację i wizualne aspekty swojego ciała.

Podsumowując, nie należy lekceważyć niepokojących objawów w obrębie dłoni i stóp. Suchy, pękający naskórek, kurzajki czy grzybica paznokcia, to problemy, których nie pokonamy na własną rękę. Wizyta w gabinecie podologicznym jest dobrym pomysłem. Dzięki szeregowi nowoczesnych zabiegów możemy bowiem znacząco poprawić stan naszych stóp i poczuć się lepiej.