Pielęgnacja wrażliwej skóry pod pachami – jak postępować z codzienną higieną pach, by zapobiec podrażnieniom?

Pielęgnacja wrażliwej skóry pod pachami – jak postępować z codzienną higieną pach, by zapobiec podrażnieniom?

Skóra pod pachami, która posiada tendencje do podrażnień, jest bardzo trudna w codziennej pielęgnacji. Mogą jej zaszkodzić zarówno tak drastyczne zabiegi jak depilacja czy golenie pach, jak również stosowanie niewłaściwych kosmetyków. W przypadku skóry wrażliwej pod pachami, która ma do czynienia z częstymi zaczerwienieniami, wysypkami, uczuleniami czy swędzeniem, każdy zabieg kosmetyczny oraz preparat pielęgnacyjny, może wywołać u niej reakcje alergiczne, dlatego należy postępować z nią bardzo ostrożnie. Podpowiadamy, w jaki sposób radzić sobie z nadwrażliwością skóry w okolicy pach podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych.

woman-deodorantWysypka i swędzenie pod pachami – przyczyny nadwrażliwości

Skóra pod pachami z natury jest bardzo cienka i delikatna, dlatego z łatwością można ją podrażnić niewłaściwym sposobem pielęgnacji.

  • Najwięcej szkód wrażliwej skórze pod pachami jest w stanie wyrządzić zabieg depilacji pach – wyrywanie zbędnego owłosienia z tak cienkiej i delikatnej powierzchni nie może pozostać bez wpływu na kondycję skóry pod pachami.
  • Czerwone plamy i wysypka pod pachami mogą być też wynikiem nieodpowiedniego sposobu golenia pach. Jeśli przeprowadzamy ten zabieg na suchej i nienawilżonej powierzchni skóry, możemy spodziewać się, że bardzo szybko pojawią się na niej zaczerwienienia oraz nieestetyczne krostki.
  • Uczulenie pod pachami pojawia się też bardzo często w sytuacji, gdy na świeżo ogoloną lub wydepilowaną skórę pach, aplikujemy dezodorant, który w swoim składzie posiada alkohol. Jest to składnik, który działa drażniąco na naskórek na całym ciele.
  • Skłonności skóry do podrażnień w okolicy pach mogą być równie dobrze efektem naszych uwarunkowań genetycznych. Niska aktywność gruczołów potowych pod pachami prowadzi do przesuszania się skóry, przez co jest ona mniej odporna na działanie różnych czynników zewnętrznych np. depilacji czy dezodorantu z alkoholem.

Jak pielęgnować swędzącą i podrażnioną skórę pod pachami?

W przypadku skłonnej do podrażnień skóry pod pachami, musimy zwrócić szczególną uwagę zarówno na sposób wykonywania różnych zabiegów pielęgnacyjnych, jak i rodzaj stosowanych kosmetyków.

  • Wszelkie preparaty do pielęgnacji wrażliwej skóry pod pachami – w tym mydła do kąpieli, pianki do golenia czy antyperspiranty, powinny być pozbawione nie tylko alkoholu, ale też wszystkich innych drażniących substancji – parabenu, sztucznych barwników i konserwantów. To składniki, które najczęściej wywołują silne podrażnienia pod pachami.
  • Jeżeli mamy do czynienia z przewlekłymi stanami zapalnymi na skórze pod pachami, powinniśmy zdecydowanie unikać zabiegu depilacji. Może to jedynie pogorszyć stan naszej skóry i nasilić problem nadwrażliwości.
  • Przy goleniu nie możemy zapominać o wcześniejszym i dokładnym przygotowaniu skóry do usuwania owłosienia (aplikacja pianki do golenia) oraz obfitym nawilżeniu pach po wykonaniu zabiegu golenia pach. To pomoże nam uniknąć niepotrzebnych podrażnień.
  • Ogromne znaczenie ma również wybór właściwego antyperspirantu. Odpowiednich produktów warto szukać przede wszystkim w aptece. W ten sposób zyskamy pewność, że  będzie on bezpieczny dla naszej skóry. Godnym polecenia antyperspirantem z apteki jestantyperspirant w kulce marki Vichy do skóry wrażliwej i po depilacji, który został specjalnie dostosowany do potrzeb osób, zmagających się z nadwrażliwością skóry pod pachami.
  • Przy wrażliwej skórze pod pachami zdecydowanie należy unikać kontaktu z metalowymi przedmiotami np. pęseta – zawierają one nikiel, który u osób ze skłonnościami do uczuleń wywołuje silne zaczerwienienie i swędzenie skóry.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: http://www.vichy.pl/produkty/strona-g%C5%82owna/h.aspx