Na nasze włosy korzystnie mogą wpływać również różnego rodzaju płukanki ziołowe. Warto wiedzieć, jakie zioła mogą okazać się pomocne w pielęgnacji włosów z określonymi problemami. Oto nasze propozycje:
Płukanka z pokrzywy
Możemy użyć zwykłego naparu z suszonych liści pokrzywy lub gotowej pokrzywowej herbatki. Pokrzywa wzmocnienia korzonki włosowe i zapobiega występowaniu łupieżu. W przypadku włosów osłabionych stosujemy następującą kurację. Garść pokrzyw zalewamy 1/4 l zagotowanego octu owocowego. Pokrzywy pozostawiamy w occie na 15 minut, potem odcedzamy płyn przez sitko. Oziębionym wywarem przemywamy włosy co dwa dni.
Pokrzywa nie nadaje się do włosów jasnych!
Nie wolno używać do sporządzania naparu świeżych liści pokrzywy, bo mogą one farbować włosy … na zielono!
Płukanka z mięty
Jednym litrem octu owocowego lub winnego zalewamy garść mięty. Mieszankę tę zamykamy w szczelnym naczyniu i odstawiamy w ciepłe miejsce na 14 dni. Potem odcedzamy ocet, mocno wyciskamy zioła i filtrujemy płyn przez gazę do butelki. Po każdym myciu płuczemy włosy i skórę głowy. Płukanka jest wskazana, gdy skóra głowy jest mocno przesuszona, a włosy kruche, słabe i mało elastyczne. Nadaje się zwłaszcza do tłustych włosów.
Płukanki nie poleca się do włosów jasnych, gdyż mięta może je lekko farbować!
Płukanka z rozmarynu
Rozmaryn nadaje się do pielęgnacji tłustych włosów oraz tłustej skóry głowy, pomaga także pozbyć się łupieżu. Dodatkowo płukanka rozmarynowa intensyfikuje ciemny odcień włosów. Dobry dla tłustych włosów jest okład z majonezu rozmarynowego. Do jego sporządzenia potrzebujemy żółtko, 25g oleju ze słodkich migdałów i pół łyżeczki olejku rozmarynowego. Z tych składników ukręcamy powoli majonez. Pokrywamy nim suche włosy i skórę głowy. Przez pół godziny trzymamy papkę pod folią i turbanem w cieple. Rozmaryn pobudza krążenie i działa odżywiająco.
Płukanka z szałwii
Garść wysuszonych ziół zalewamy szklanką wrzątku i i pozostawiamy na 10 minut. Następnie przecedzamy napar i czekamy aż wystygnie. Płuczemy nim umyte włosy, nie spłukujemy. Szałwia działa na włosy stymulująco, odżywia je, wzmacnia, dzięki niej stają się zdrowsze. Ma też właściwości relaksujące i zapobiega podrażnieniom. Wygładza włosy i ułatwia ich rozprostowywanie.
Płukanka z nasturcji
Napar zaparza się jak mocną herbatę. Garść liści nasturcji zalewamy 1/2 l wrzątku i pozostawiamy na 15 minut. Po ostygnięciu przecedzamy przez gazę. Można używać jako płukanki a po przelaniu do buteleczki z atomizerem można spryskiwać przed suszeniem. Napar z liści nasturcji poprawia strukturę włosów, odświeża je, sprawia, że lepiej się układają – są usztywnione.
Płukanka z nagietka
2 łyżki nagietka zalewamy litrem wrzątku. Przykrywamy naczynie i zostawiamy napar na kilkanaście minut. Przecedzamy go i polewamy nim włosy po każdym myciu głowy. Płukanka wspomaga włosy suche i zniszczone.
Płukanka z rumianku
Dwie garście suszonych kwiatów rumianku zalewamy 2 litrami wrzącej wody. Przykrywamy, a gdy wystygnie płuczemy w tym naparze umyte włosy. Płukanka wzmacnia włosy oraz rozjaśnia włosy naturalnie jasne.
1 thought on “Płukanki do włosów”
Do tłustych włosów takich jak moje nadaje się płukanka z rozmarynu, na moje zniszczone włosy stosuje ją z powodu efektu pociemnienia koloru włosów.