Po co stomatolog zatruwa zęba?

Po co stomatolog zatruwa zęba?

Procedura zatrucia zęba była do niedawna często wykonywana podczas leczenia kanałowego. Aktualnie zatruwanie zęba nie jest już wymagane do przeprowadzenia takiego leczenia.

W jakim celu stomatolog zatruwa zęba?

W niektórych sytuacjach zatrucie zęba jest konieczne do przeprowadzenia endodoncji. W momencie kiedy zakażony nerw jest głównym źródłem bólu, specjalista otwiera komorę zębową oraz dokonuje jego dewitalizacji, czyli potocznie zatrucia. Wprowadzenie trutki do komory sprawia ,że nerwy obumierają i jednocześnie niweluje się ból.

Kiedy zatruwa się ząb?

Ząb powinno się zatruć, ażeby pacjent nie czuł bólu podczas oczyszczania kanału. W przypadku, gdy nerw zęba jest już całkowicie martwy, zatrucie natomiast nie będzie konieczne.

Dewitalizacja jest procedurą, którą przeprowadza się podczas oczyszczaniu kanału, gdy pacjent nadal odczuwa ból. Jeśli znieczulenie nie daje odpowiednich wyników do zęba wprowadzana jest trutka. Zatrucie może być przeprowadzone również, gdy pacjent obawia się z jakichś względów tradycyjnego znieczulenia. Częstokroć wybiera się ten sposób uśmierzenia bólu u małych dzieci, których zęby potrzebują leczenia kanałowego.

Bezpieczeństwo

Do dewitalizacji zęba stosowany jest paraformaldehyd. Jest to toksyczna substancja i nieprzyjazna dla organizmu ludzkiego. W sytuacji poprawnie przeprowadzonego zabiegu ten związek chemiczny nie powinien mieć wpływu na pozostałe części ciała. Jednak w badaniach przeprowadzonych na pacjentach obecność paraformaldehydu jest widoczna w nerkach, płucach, węzłach chłonnych oraz mózgu. Zwłaszcza niebezpieczna jest sytuacja, gdy trutką wypadnie z wnętrza zęba oraz dostanie się do układu pokarmowego.https://www.ionicwhite.pl/

 

Zobacz jak można wybielić zęby bez dentysty ionic white