Poczuj moc leczniczego dotyku

Poczuj moc leczniczego dotyku

Dotyk to jeden z podstawowych zmysłów człowieka. Jest on często wykorzystywany w zabiegach proponowanych przez liczne spa i salony kosmetyki. Mowa o masażach. Masaże znano i ich cudowną moc stosowano z powodzeniem już w starożytnym Egipcie i Chinach.

Chińscy medycy wykorzystywali go w tradycyjnym leczeniu wielu schorzeń. Do dziś uważają oni, że masaż może być stosowany w leczeniu wielu chorób, bowiem sprzyja przepływowi energii życiowej qi, przez wszystkie części ciała wzdłuż sieci kanałów, czyli meridianów. W Europie masaże stały się najbardziej popularne na początku XIX wieku, głównie dzięki Szwedowi Per Henrikowi Lingowi, który opracował szwedzka terapię ruchem, nazywaną również masażem szwedzkim.

Jak wiadomo wykonywane w spa lub salonach kosmetyki masaże, czyli sprężyste odkształcanie ciała są formą oddziaływania na organizm człowieka za pomocą, której wykorzystuje się bodźce mechaniczne (ręczne, specjalnymi aparatami, przy użyciu różnych przedmiotów) głównie w postaci ucisków, uderzeń, wibracji na tkanki, w celu wywołania odczynów fizjologicznych w organizmie, działających leczniczo, profilaktycznie, relaksująco lub kosmetycznie. Poza tym masaże pobudzają zmysły, polepszają samopoczucie i uwalniają pozytywną energię. Niezależnie od rodzaju, każdy masaż wpływa korzystnie na stan emocjonalny oraz na układ mięśniowy, rozluźniając napięte mięśnie i naprężając te, którym brak napięcia. Masaże działają korzystnie także na odporność organizmu, normują pracę gruczołów a także podnoszą chęci do podejmowania wysiłku fizycznego.

Niemal wszystkie najbardziej popularne metody masażu stosowane w spa i salonie kosmetyki swych źródeł upatruje w podstawowej technice,  czyli w masażu klasycznym. To właśnie on stanowi bazę przeróżnych działań wszystkich technik masażu, ponieważ może być wykonywany w formie zabiegu całościowego lub częściowego. Najczęściej wykorzystywanymi w takiej sytuacji metodami masowania jest głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, oklepywanie i wibracje. Masaż klasyczny jest bardzo przyjemny i poprawia zarówno stan fizyczny, jak i psychiczny organizmu. Przy regularnym stosowaniu, znajduje wyraźny sens w profilaktyce i leczeniu licznych schorzeń. Wykazuje działanie przeciwbólowe, stymulujące regulację napięcia mięśniowego, pobudza przepływy krwi oraz limfy. Dodatkowo działa odprężająco na organizm, przyspiesza relaksację mięśni, dotlenia komórki skóry i odżywia ją, przez co staje się jędrna. Idealnie przypasuje osobom z siedzącym trybem życia oraz zmęczonym, zapewniając im ukojenie, odprężenie oraz relaks.