Rynek kosmetyczny coraz bardziej faworyzuje produkty pochodzenia naturalnego, które stanowią realną alternatywę dla tradycyjnych produktów. Makijaż mineralny zyskał spore grono zwolenniczek, a nie ulega wątpliwości, że liczba kobiet rezygnujących z chemicznych kosmetyków będzie rosła także w kolejnych latach. Nie ma w tym nic dziwnego, produkty naturalne są wyjątkowo delikatne dla cery, toteż można je stosować nawet wtedy, gdy problemy zdrowotne wykluczają z użycia tradycyjne podkłady, pudry czy cienie.
Podkład mineralny jest kosmetykiem wyjątkowo delikatnym, który nie wywołuje podrażnień skórnych. Z tego właśnie względu taki produkt sprawdzi się zawsze wtedy, gdy zastosowanie tradycyjnego podkładu mogłoby wywołać cały szereg niepożądanych reakcji. Należy jednak podkreślić, że podkłady mineralne nie są jedynie bezpieczną alternatywą dla wyrobów syntetycznych. To doskonale kryjący kosmetyk, który sprawdzi się w każdej codziennej sytuacji, zapewniając niezwykle naturalny efekt.
Table of Contents
ToggleZ czego składają się podkłady mineralne?
Już sama nazwa sugeruje, że w kosmetykach mineralnych nie znajdziemy substancji chemicznych. Rzeczywiście, prawdziwy podkład mineralny nie zawiera dodatku konserwantów, substancji zapachowych, koloryzujących, wosków, silikonów, wypełniaczy czy różnego rodzaju olejków. Co zatem stanowi bazę tego typu produktów?
Wysokiej klasy podkłady mineralne składają się ledwie z kilku substancji i najczęściej są to:
- tlenki żelaza,
- tlenek cynku,
- mika,
- dwutlenek tytanu.
Każda z tych substancji pełni określoną rolę, składającą się na olśniewający efekt końcowy. Tlenki żelaza nadają podkładowi określony kolor, natomiast tlenek cynku i dwutlenek tytanu odpowiadają za jego natężenie – im więcej tych substancji zawiera kosmetyk, tym jaśniejszy jest jego finalny odcień. Dwutlenek tytanu jest też odpowiedzialny za prawidłowe pokrycie cery, z kolei mika ma za zadanie nadać skórze świetlisty blask i optycznie wygładzić drobne załamania skórne.
Właściwości kosmetyczne to jeszcze nie wszystko, każda substancja tworząca podkład mineralny wykazuje też bardzo korzystne działanie mające realny wpływ na zdrowie cery. Dwutlenek tytanu to znakomity filtr promieniowania UV. Należy wiedzieć, że nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne znacząco przyspiesza procesy starzenia skóry i skutkuje zniszczeniem włókien kolagenowych. Odpowiednio mocny filtr jest zatem niezbędny w czasie słonecznych dni. Tlenek cynku wykazuje natomiast działanie antyseptyczne i ściągające skórę. Przyczynia się także do przesuszania wyprysków, dzięki czemu podkład mineralny może być stosowany nawet na cerze trądzikowej.
Sprawdź: Podkład mineralny od Earthnicity Minerals – poznaj moc kosmetyków mineralnych >>
Wszystkie składniki kosmetyku są zmielone do postaci bardzo drobnego proszku, który znakomicie pokrywa każdy milimetr twarzy. Nie uświadczymy tu wody, substancji tłuszczowych ani żadnych preparatów, które mogłyby działać alergizująco. Finalny rezultat jest wyjątkowo naturalny, nie ma tu mowy o sztucznym efekcie tzw. Maski.
Dla kogo przeznaczone są podkłady mineralne?
Odpowiedź na postawione wyżej pytanie jest banalnie prosta – dla kobiet o każdym rodzaju cery. Warto jednak rozszerzyć ten temat, bowiem w niektórych przypadkach nie jest zalecane stosowanie kosmetyków do makijażu. Czy dotyczy to także podkładów mineralnych?
O ile w przypadku cery alergicznej i trądzikowej tradycyjne podkłady mogą wywołać cały szereg niepożądanych reakcji, to tego samego nie można powiedzieć o podkładach mineralnych. Delikatna formuła nie powoduje podrażnień i nie uczula, a właściwości antyseptyczne wspomagają walkę z wypryskami skórnymi. W takich przypadkach stosowanie podkładów naturalnych może zalecić lekarz dermatolog.
Właściwości kosmetyków mineralnych sprawiają, że z makijażu nie trzeba rezygnować nawet po zabiegach kosmetycznych. O ile makijaż syntetyczny nie jest wskazany po peelingu mechanicznym, np. po mikrodermabrazji diamentowej, to nie ma żadnych przeciwwskazań, które mogłyby uniemożliwić wykonanie makijażu mineralnego. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku zabiegu peelingu laserowego oraz iniekcji toksyny botulinowej. Delikatny charakter podkładów mineralnych sprawia, że mogą być nanoszone na twarz także po zabiegach chirurgicznych czy radioterapii.