Podstawowa opieka medyczna w jednym pakiecie.

Podstawowa opieka medyczna w jednym pakiecie.

Postępujący od dziesięcioleci kryzys w systemie ochrony zdrowia i niewydolność publicznej opieki zdrowotnej wymusza na pacjentach poszukiwanie pomocy medycznej w placówkach niepublicznych.

Wydatki na niepubliczną opiekę zdrowotną.

W 2018 roku wydatki Polaków z tytułu współfinansowania wyniosły aż 40 mln złotych rocznie, co daje średnią 1552 zł na osobę.

Tylko 25% osób korzysta wyłącznie z publicznej ochrony zdrowia, pozostali stosują formę „mieszaną” – częściowo prywatne gabinety lekarskie, częściowo publiczna opieka zdrowotna. Niektóre dziedziny medycyny stały się domeną prawie wyłącznie niepublicznych poradni, gabinetów i szpitali – stało się tak opieką ginekologiczną, stomatologiczną, okulistyką, endokrynologią i w dużej części dermatologią.

Pakiety medyczne.

Prywatne, czy też niepubliczne szpitale i poradnie oferują szeroki wachlarz usług zdrowotnych, część z nich w ramach tzw. pakietów medycznych. Cieszą się bardzo dużą popularnością, ze względu na umiejętne radzenie sobie z najpowszechniejszymi bolączkami publicznej ochrony zdrowia – długimi, czasami wieloletnimi kolejkami do specjalistów.

Pakiety medyczne są niczym innym, jak formą ubezpieczenia zdrowotnego, w której opłacający abonament ma szybki dostęp do badań i lekarzy specjalistów. Oferta dostępności medycznej zależy od wybranego pakietu (i wysokości miesięcznej składki).

Największą popularnością cieszą się pakiety podstawowe.

Oferta podstawowej opieki medycznej w pakietach medycznych.

Nie ma jednolitej ilości usług zdrowotnych w danym pakiecie, oferowanym przez liczne niepubliczne poradnie i szpitale. Nie ma również jednolitej ceny abonamentowej.

Najczęściej podstawowa opieka medyczna dotyczy szybkiego dostępu do:

• lekarza internisty i specjalisty medycyny rodzinnej,

• ginekologa i prowadzenia ciąży,

• pediatry,

• szczepień ochronnych (za niektóre szczepienia należy dopłacać, podobnie jak w publicznych placówkach),

• prostych badań radioobrazowych (RTG, USG),

• podstawowych badań ambulatoryjnych (cytologia, morfologia krwi i moczu).

W ramach pakietu podstawowego czasami oferta jest poszerzona o innych lekarzy specjalistów, np. okulisty, laryngologa oraz roczne przeglądy, np. stomatologiczne.

Zakres pakietu podstawowego wraz z jego ceną jest ustalany przez daną placówkę niepubliczną.

Za dodatkowe usługi należy dopłacać lub też można skorzystać z droższego pakietu.

Ceny abonamentów podstawowej opieki medycznej.

Cenniki są zróżnicowane w zależności od liczby usług medycznych wchodzących do pakietu, renomy placówki niepublicznej oraz zatrudnionej kadry medycznej.

Najczęściej mieszczą się w widełkach finansowych między 50 zł miesięcznie a ok. 100 złotych miesięcznie, chociaż górna granica nie jest określona.

Zalety pakietów medycznych.

Do największych zalet należą:

• krótsze kolejki,

• wygodny sposób rejestracji (przez aplikację internetową lub telefon),

• na pacjenta jest przeznaczana większa ilość czasu,

• możliwość otrzymywana wyników na maila.

• komfort w relacjach pacjent- lekarz i pozostały personel medyczny.

Uwaga: pakiet medyczny nie zwalnia z obowiązku posiadania ubezpieczenia zdrowotnego. Bardzo skomplikowane i drogie leczenie, nagłe wypadki nadal są domeną publicznej ochrony zdrowia.

MedicCentre.pl
Artykuł powstał we współpracy z mediccentre.pl