Jaka poduszka dla niemowlaka? Jaka dla starszego dziecka? Zadbaj o zdrowy sen swojej pociechy

Jaka poduszka dla niemowlaka? Jaka dla starszego dziecka? Zadbaj o zdrowy sen swojej pociechy

Kto z nas nie zna tego uczucia, kiedy zmęczona po całym dniu głowa styka się z delikatną fakturą poduszki. Mnie osobiście trudno wyobrazić sobie komfortowy sen bez odpowiedniej poduszki. O ile jednak jako dorośli sami potrafimy wybrać dla siebie najlepszą, tak nasze pociechy, szczególnie te najmłodsze, nie podpowiedzą nam, co jest dla nich najlepsze. O to musimy zadbać my, rodzice. Choć czy poduszki w ogóle są dzieciom niezbędne?

Zacznijmy od końca, czyli od odpowiedzenia na ostatnie pytanie w leadzie niniejszego artykułu. Otóż pediatrzy zgodnie twierdzą, że w pierwszych miesiącach życia najlepszym rozwiązaniem dla noworodka/niemowlęcia jest spanie bez poduszki, na twardym materacyku. Ba, niektórzy specjaliści zalecają nawet, aby taki „bezpoduszkowy” stan utrzymywać co najmniej do drugiego roku życia naszego malca.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kilkumiesięczne niemowlęta (zwykle do pierwszego roku życia) nie radzą sobie ze zmianami pozycji podczas snu, a każdy dodatkowy przedmiot w łóżeczku poza materacem stwarza ryzyko uduszenia. Jeśli dziecko ma przynajmniej roczek i wykazuje w trakcie snu sporą ruchliwość, dozwolone jest spanie na poduszce.

Kiedy już zaznajomimy malca z poduszką, musimy pamiętać o tym, aby była ona odpowiednio dopasowana. Najlepiej, jeśli będzie łaska i nieduża. Nie zaleca się dawanie dziecku poduszek wypchanych pierzem, ponieważ mają one właściwości alergogenne. Dobrym rozwiązaniem są płaskie poduszki wypełnione na przykład silikonem. Jeśli chodzi o poszewki, dobrze gdy będą bawełniane.

Warto dobrać kształt poduszki, biorąc pod uwagę ulubione pozycje przyjmowane podczas snu przez naszą pociechę. Jeśli najczęściej śpi na brzuchu, odpowiednim rozwiązaniem będzie miękka i płaska, jeżeli dużo się wierci – twarda i elastyczna. Jeśli dziecko szczególnie upodobało sobie spanie na boku lub na plecach, dobrze będzie dać mu poduszkę anatomiczną, czyli taką, która dopasowuje się kształtu ciała.

Może się wydawać, że wybór odpowiedniej poduszki to spore wyzwanie, ale tak nie jest. Wystarczy zapamiętać kilka najistotniejszych czynników i kierować się nimi podczas zakupu. Pamiętajmy też, że na śnie spędzamy ponad 1/3 swojego życia, dlatego o komfortowy sen warto zadbać już od najmłodszych lat.

fimex.pl