Pokój dziecięcy dla alergika. Na co zwrócić uwagę podczas urządzania?

Pokój dziecięcy dla alergika. Na co zwrócić uwagę podczas urządzania?

Niestety alergia jest dziś jedną z najbardziej powszechnych chorób cywilizacyjnych. Z chwilą, gdy rodzic dowiaduje się, że jego malec jest alergikiem, rewolucja w czterech ścianach staje się nieunikniona. Co prawda nie ma złotych środków, które umożliwiłyby całkowitą likwidację np. roztoczy kurzu czy pleśni, pyłków roślin albo sierści zwierząt. Są jednak sposoby, które pomogą je w znacznym stopniu zredukować.

Na czas remontu dziecka nie powinno być w domu

To taka podstawa, o której jednak często się zapomina. Pozostawienie dziecka w domu lub mieszkaniu, w którym trwa remont, naraża go na wdychanie pyłów i działanie chemikaliów, co może jeszcze bardziej pogłębić dolegliwości małego alergika. Podczas malowania, warto korzystać z farb, które uczulają w mniejszym stopniu, na przykład farb wodnych. Można również skorzystać z farb fotokataliktycznych, które nie zawierają żadnych składników uczulających. Kiepskim pomysłem są tapety na ścianach, pod którymi z biegiem czasu może gromadzić się pleśń.

Pozbądź się dywanu

Nie jest to warunek konieczny, jeśli jednak zdecydujesz się na jego pozostawienie, musisz pamiętać o regularnym czyszczeniu ich przy pomocy urządzeń z wodnym systemem filtrowania. Równie dobrym rozwiązaniem będzie pozbycie się wszystkich tych mebli i ozdób, na których łatwo gromadzi się kurz – włochatych poduszek i narzut, tapicerowanych mebli, grubych zasłon itp.

Drewniane łóżko, antyalergiczny materac

Jeśli chodzi o łóżko, warto zainwestować z antyalergiczny materac, na przykład lateksowy albo piankowy, koniecznie obleczony specjalnym pokrowcem dla uczuleniowców. Sama konstrukcja powinna być metalowa lub drewniana, co znacząco ułatwia jej umycie. Ważne jest również zaopatrzenie naszej pociechy w pościel dla alergików, którą należy często prać.

Czyste powietrze ulgą dla naszego małego alergika

Dlatego tak istotne jest regularne wietrzenie pokoju dziecięcego. Oczywiście są okresy, kiedy powinniśmy je ograniczyć, związane z pyleniem roślin, na które nasza pociecha jest uczulona. Dobrym pomysłem będzie z pewnością zainwestowanie w oczyszczacz powietrza, zwłaszcza jeśli mieszkamy gdzieś w ruchliwej części miasta, a otwarcie okien daje nam tylko to, że mamy jeszcze bardziej zanieczyszczone powietrze.

Istotną kwestią jest też odpowiedni dobór odkurzacza. Właściwym zakupem będzie taki, który posiada filtr HEPA, stworzony z myślą o osobach cierpiących na alergię. Jeżeli dotąd myłeś/myłaś podłogi mopem, niestety musisz z niego zrezygnować. Mop bowiem szybko może stać się siedliskiem różnego rodzaju alergenów. Do mycia podłóg wystarczy wilgotna ścierka.

Im więcej mebli, tym więcej kurzu

Dlatego zdecydowanie odradzamy zakup meblościanek. Dobrze, aby meble w pokoju dziecięcym alergika rozmieszczone były tak, by łatwo można było je przestawić. Im prostsze meble, tym łatwiej zetrzeć z nich kurz. Jeśli w pokoju dziecka są książki, warto zadbać, aby przechowywane były w zamkniętej biblioteczce, na przykład za szklanymi drzwiczkami.

współpraca: fimex