Jak pokonać suche oczy – nasze sposoby

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Bolą lub pieką cię oczy? Masz wrażenie, że coś wleciało ci do oka i za nic w świecie nie możesz się tego pozbyć? Oczy są zaczerwienione, a patrzenie sprawia ci ból? Do całego pakietu dolegliwości dołóżmy pracę przy komputerze w klimatyzowanym pomieszczeniu i wszystko staje się jasne. Cierpisz na ZSO czyli zespół suchego oka i nie da się ukryć, że tarcie oczu i przemywanie ich wodą nic nie pomoże.

Przyczyny ZSO

Oprócz wymienionych wyżej okoliczności związanych z warunkami pracy, przyczyn zespołu suchego oka może być więcej. W przypadku prawidłowego funkcjonowania oka, o nawilżenie gałki ocznej dba łzawienie. To ono oczyszcza oko z bakterii i kurzu, dzięki temu nic nas nie boli i ostro widzimy. W momencie gdy nasze oko produkuje zbyt mało łez, gałka wysusza się co sprzyja rozwinięciu się zespołu suchego oka.
Kolejną przyczyną suchych oczu mogą być zmiany hormonalne. Spadek hormonów lub ich spore wahania mogą powodować uczucie suchego oka.
W okresie jesienno zimowym oprócz ogrzewania, wysuszenie oka może powodować obniżenie odporności. Warto pamiętać, że piekące oczy to nie tylko objaw wynikający z zewnętrznych czynników. Dlatego też leczenie powinno obejmować cały organizm.
ZSO towarzyszy często niektórym chorobom, np. cukrzycy. Może być również skutkiem bycia biernym palaczem.
Zdecydowanie częściej syndrom suchego oka występuje u osób starszych. Jednak młodzi ludzie coraz częściej zapadają na to schorzenie. Najczęstszymi przyczynami są takie choroby jak toczeń rumieniowaty układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów, którym towarzyszy zmniejszona produkcja łez. Suche oko pojawia się również jako skutek alergii lub spędzania zbyt wielu godzin na słońcu.
To co jest najistotniejsze to rozróżnienie reakcji alergicznej od rozpoczynającej się infekcji zapalnej oka. Dlatego nie warto zwlekać z udaniem się do lekarza.

Pielęgnacja suchych oczu

  • Okłady z czarnej herbaty mogą zdziałać cuda. Czarna herbata bowiem posiada właściwości przeciwutleniające, pomagając w nawilżeniu oka i przynosząc dużą ulgę. Nic bardziej prostego! Wystarczy zaparzyć dwie torebki czarnej herbaty i gdy ich temperatura położyć na zamknięte oczy na około 20 minut.
  • Rumianek to kolejny sprzymierzeniec suchych oczu. Pomaga je nawilżyć i i złagodzić obrzęki. Aby ulżyć swoim oczom należy zaparzyć dwie łyżeczki rumianku i po ostudzeniu nasączyć nimi waciki, które potem kładziemy na zamkniętych oczach.
  • Jak już wspomniano na początku nie tylko zewnętrzne aplikacje są dobrym rozwiązaniem na ZSO. Bardzo często osłabiony organizm potrzebuje wzmocnienia od środka. I tu ratunkiem są suplementy witaminowe. Warto spożywać dużo produktów bogatych w kwasy omega-3, szczególnie olej lniany, którego łyżeczka dziennie nikomu nie zaszkodzi.
  • Żadne lekarstwa nie pomogą jeśli nie zadbamy w czasie choroby o odpoczynek dla naszych oczu. Należy również pamiętać o częstym mruganiu i systematycznym nawilżaniu powiek. Warto użyć do tego naparu z rumianku lub czarnej herbaty.
  • Kolejną prostą metodą są okłady z zielonego ogórka, którego nawilżająco orzeźwiająca moc jest chyba wszystkim znana. Dwa plasterki ogórka położone na chore oczy zadziałają orzeźwiająco i przeciwzapalnie. Takie okłady można robić dwa razy dziennie.
  • Oczywiście oprócz naturalnych metod można również zastosować nawilżające krople do oczu czy inne leki dostępne w aptece.

Pielęgnacja suchych oczu | Bepanthen

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Dlatego należy o niego dbać. Nie bagatelizujmy objawów i konsultujmy je z lekarzem. W czasie infekcji pozwalajmy jak najwięcej odpoczywać oczom unikając przesiadywania przed telewizorem czy komputerem. Chrońmy oczy przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak ostry wiatr. Dbajmy o właściwą higienę oczu i absolutnie nie przecierajmy ich brudnym rękami. Unikajmy kontaktu z dymem papierosów. Warto zafundować naszym oczom systematyczną gimnastykę, czyli ruchy gałek ocznych czy częste mruganie. Czasem pomagają okłady z kostek lodu owiniętych w chusteczkę.
Jeśli mimo wymienionych metod objawy nie ustępują, niezwłocznie udaj się do okulisty, gdzie otrzymasz leki na receptę.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

2 thoughts on “Jak pokonać suche oczy – nasze sposoby

  1. próbowałam wielu sposobów… naturalnych, innych, wielu kropel… tylko starazolin mi pomaga teraz. przynosi ulge, a dlugo nawet nie wiedzialam, ze moze byc az tak dobrze :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *