W 2019 roku Zakłady Porcelany Stołowej „Lubiana” będą świętować pięćdziesięciolecie istnienia. Choć w porównaniu chociażby z Polskimi Fabrykami Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież” historia Lubiany jest niezwykle krótka, tak na chwilę obecną kaszubska firma jest zdecydowanie największym producentem polskiej porcelany. Prawie pół wieku po uruchomieniu produkcji trudno uwierzyć, że powstanie tej luksusowej marki wiązało się z problemem bezrobocia.
Porcelana Lubiana to dziś jakość na najwyższym poziomie. Wystarczy wspomnieć o licznych nagrodach przyznawanych Lubianie. Kaszubska marka jest laureatem takich nagród jak: Pomorski Pracodawca Roku 2016, Światowa Firma 2016, Godło Lidera Najlepszych Firm w Polsce 2016, Symbol Polskiej Porcelany 2013 r., Eurogastro 2012 r., Horeca Gastrofood 2011 r. A to tylko laury z ostatnich sześciu lat.
Kaszubskie zakłady zaopatrują między innymi hotele: Accor, Hotel Marriott, Radisson Blu, Sheraton, a marka znana jest nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
Początki Lubiany sięgają połowy lat 60. Konkretnie roku 1966, kiedy rozpoczęto ich budowę. Marka powstała w ramach centralnego planu rozwoju w Polsce. Innymi słowy stworzono ją to po, by dać ludziom pracę. Zakład został wybudowany w kaszubskiej wsi letniskowej Lubiana, której zawdzięcza pierwotną i obecną nazwę.
Produkcja została uruchomiona trzy lata później, 1 września 1969 roku, a pierwszym dyrektorem zakładu był niejaki Benedykt Karczewski. Po zmianie ustrojowej, w 1992 roku firmę przekształcono w jednoosobową spółkę akcyjną Skarbu Państwa.
Dziesięć lat później pakiet większościowy Lubiany trafił w ręce Zakładów Przemysłu Jedwabniczego Wistil S.A., który na chwilę obecną posiada ponad 90 procent akcji. Następną dekadę później Lubiana S.A. wypracowała sobie status największej grupy porcelanowej w Europie, przejmując niemal cały kapitał akcyjny Porcelana Chodzież S.A. i Zakładów Porcelany Ćmielów Sp. z o.o.
Na ten moment Lubiana eksportuje swoje wyroby do ponad czterdziestu krajów na całym świecie, w Europie, Ameryce, Azji, a nawet Afryce. Na oficjalnej stronie internetowej Lubiany możemy przeczytać o wydajności zakładu, który miesięcznie produkuje około 3 500 000 sztuk wyrobów porcelanowych! Rocznie z hali produkcyjnej wywożonych jest ponad 14 500 ton porcelany, z czego aż dwie trzecie trafia na rynki zagraniczne.