Porowatość włosów – co warto wiedzieć?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Każda kobieta traktuje swoje włosy jak skarb. Nic w tym dziwnego, gdyż słusznie się mówi, że są one największą ozdobą każdej damy. Jednak włosy na skutek farbowania, ondulacji, stosowania lakierów, czasem chorują i nie wyglądają atrakcyjnie. Jednym z podstawowych objawów złego stanu włosów jest ich znacznie większa porowatość.  Warto przekonać się w jakim stopniu nasze włosy są porowate, zastosować właściwe środki zapobiegawcze i przywrócić im piękny wygląd.

Czym jest porowatość włosów?

Można założyć, że nasze włosy wyglądem przypominają szyszkę wraz z łuskami. I podobnie jak przypadku szyszki im bardziej łuska włosa jest otwarta, nie przylega, jest podniesiona, tym większa jest jej porowatość . Natomiast włosy o niskiej porowatości, czyli włosy zdrowe, charakteryzują się tym, że ciasno przylegają do siebie, a łuski sprawiają wrażenie zamkniętych.

Stopień porowatości włosów zależy od tego jak włosy przyswajają wodę i jak nią gospodarują. Gdyż to od tej gospodarki w dużej mierze zależy kondycja włosów. Dobrze jest więc przeprowadzić test i określić jaki mamy stopień porowatość włosów, a tym samym ocenić jaka jest ich kondycja.

Porowatość włosów
Porowatość włosów

Prosty test na porowatość włosów

Do wykonania testu potrzebujemy szklankę z wodą oraz kilka włosów np. tych, które pozostały na szczotce podczas porannego czesania. Wrzucamy włosy do wody i obserwujemy włosy przez dwie minuty. Reakcja włosów może być następująca:
• Włosy natychmiast, nawet jeszcze przed upływem wyznaczonego czasu opadają na dno – oznacza to dużą porowatość włosów
• Włosy utrzymują się na powierzchni wody –niska porowatość włosów
• Włosy wprawdzie opadają na dno, ale dzieje się to powoli ,w czasie znacznie przekraczającym dwie minuty-włosy wykazują umiarkowaną czyli średnią porowatość.

Charakterystyka poszczególnych typów włosów

Warto pamiętać, że włosy charakteryzujące się wysoką porowatością to włosy zniszczone. Najczęściej ten problem dotyczy osób, które maja włosy kręcone bardziej podatne na równego rodzaju czynniki zewnętrzne. Włosy te szybko przyswajają wodę ale również bardzo szybko ja oddają. Sprawia to, że są suche i pozbawione blasku oraz puszą się i są narażone na łamanie. Często również się elektryzują. Włosy o średniej porowatości często są łamliwe i suche gdyż choć przyswaja wilgoć i wodę mają problem z jej prawidłową gospodarką. Natomiast włosy zdrowe czyli włosy, które wykazują niska porowatość, ławo się układają, są błyszczące i odporne. Nie mają problemu z przekazywaniem zgromadzonej wilgoci bezpośrednio do kory włosa. Natomiast są odporne na zabiegi fryzjerskie.

Warto wiedzieć! Porowatość włosów nie zawsze jest taka sama i może zmieniać się ona w zależności od pogody czy poziomu hormonów w organizmie kobiety.

Włosy zdrowe to włosy piękne. Określając stopień porowatości włosów mamy możliwość zastosowania odpowiednich zabiegów a tym samym do prawy kondycji i wyglądu włosa. Dlatego warto przeprowadzić test oceniający jej stopień i przystąpić do działania w walce o zdrowe i piękne włosy.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *