Powikłania nieswoistych zapaleń jelit

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Stres, nieprawidłowa dieta, siedzący tryb życia, a także antybiotykoterapia czy powracające biegunki, mogą prowadzić do nieswoistego zapalenia jelit – choroby, która bardzo często przebiega bezobjawowo, dając o sobie znać dopiero w momencie wystąpienia powikłań. Co warto o niej wiedzieć, żeby odpowiednio wcześnie zareagować?

Nieswoiste zapalenie jelit

Nieswoiste zapalenie jelit jest przewleką chorobą, na którą cierpi w Polsce ok. 50 tysięcy osób, a ¼ stanowią dzieci i młodzież do 18. roku życia. W grupie ryzyka są ci, którzy odczuwają przewlekły stres, żyją szybko, odżywiają się niezdrowo i stronią od aktywności fizycznej.
Do rozwoju nieswoistego zapalenia jelit przyczyniają się także geny, przy czym w wywiadzie rodzinnym nie musi występować akurat to schorzenie. Nieswoiste zapalenie jelit może wystąpić u osób obciążonych genetycznie innymi chorobami autoimmunologicznymi, jak np. astma, egzema, reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca czy choroba Hashimoto.
Wśród przyczyn wystąpienia nieswoistego zapalenia jelit wymienia się również czynniki immunologiczne – organizm wytwarza większe ilości cytokin, przyczyniających się do powstawania stanów zapalnych.

Powikłania nieswoistego zapalenia jelit

Ponieważ choroba może przebiegać bezobjawowo lub z dolegliwościami w łagodnej formie, nie jest leczona i często dochodzi do powikłań: jelitowych lub pozajelitowych. Ich objawy różnią się w zależności od rodzaju.

Powikłania jelitowe

Przy wrzodziejącym zapaleniu jelit pojawia się ból usytuowany po lewej stronie podbrzusza, a w kale da się zaobserwować krew bądź śluz. Chorzy odczuwają także nieustanne parcie na stolec oraz nagłą potrzebę wypróżnienia. Z kolei choroba Leśniowskiego-Crohna daje zmiany zapalne w przewodzie pokarmowym, w jego dowolnym odcinku, np. w jamie ustnej, jelitach, żołądku, dwunastnicy czy odbycie. Charakterystycznym objawem jest ciągły ból w prawym boku, bez wyraźnego źródła. Ponadto obserwuje się występowanie ropni, ran w okolicach odbytu i przetok – nieprawidłowych zrostów jelit z sąsiadującymi narządami.
Do innych, poważnych powikłań nieswoistego zapalenia jelit należy ich niedrożność, perforacja, krwotoki. Na szczęście występują one rzadko.

Powikłania pozajelitowe

Powikłania pozajelitowe obejmują bóle oraz obrzęki stawów: kolanowych, biodrowych, nadgarstkowych, anemię, rumień guzowaty. U dzieci obserwuje się także niedowagę oraz zahamowanie wzrostu.

Leczenie powikłań

Terapia powikłań opiera się głównie na łagodzeniu objawów choroby głównej, a więc ma na celu przede wszystkim przywrócenie równowagi mikroflory jelitowej. O przebiegu, czasie trwania i sposobie leczenia decyduje specjalista, ale samodzielnie także można przyczynić się do poprawy funkcjonowania jelit. W tym celu dobrze jest zmienić dietę na lekkostrawną, pozbawioną sztucznych dodatków. Warto spożywać warzywa, kwaśne owoce oraz produkty bogate w błonnik, jak np. pełnoziarniste pieczywo, otręby, nasiona słonecznika, orzechy. Dobrze jest również sięgnąć po kefiry i jogurty naturalne. Przywrócenie równowagi mikroflory jelitowej ułatwi stosowanie preparatów zawierających żywe szczepy bakterii (więcej informacji na stronie www.lactoral.pl). Jelitom przyda się także aktywność fizyczna – może to być dłuższy spacer, kilkanaście minut joggingu czy jazdy na rowerze. Ważne, by ruszać się regularnie, najlepiej każdego dnia.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *