Pielęgnacja cera naczyniowej jest prawdziwym wyzwaniem dla kobiet w każdym wieku – unikanie słońca i chlorowanej wody, dbanie o dietę bogatą w witaminę C i K, wyrzeczenie się długich kąpieli w gorącej wodzie, kawy i mocnej herbaty. Jednak i to nie zawsze pozwala ustrzec się pękania naczynek na nogach, twarzy, a nawet na szyi i uszach. Jedyne, z czym pajączki nie mają żadnych szans, to laser.
Diagnoza: teleangiektazja
Pękanie naczynek w medycynie jest nazywane teleangiektazją. Może ona przebiegać w różny sposób – dawać objawy na powierzchni całego ciała lub tylko w niektórych obszarach, pojawić się już w młodości lub wystąpić dopiero po sześćdziesiątce. Ryzyko powstawania pajączków zwiększa się wraz z wiekiem: dotyczy prawie 80% kobiet w okresie menopauzy, ponieważ ich żyły tracą sprężystość. Rozwojowi teleangiektazji sprzyjają wszelkie zamiany hormonalne, także te zachodzące w czasie ciąży i podczas dojrzewania. Problem pękających naczynek jest widoczny gołym okiem. To jednak nie tylko defekt kosmetyczny, lecz często także ostrzeżenie przed poważniejszą chorobą – żylakami.
Pajączki – co robić?
Pierwszym krokiem do pozbycia się pajączków na dobre jest wyeliminowanie przyczyn, którymi mogą być np. nadwaga, siedzący tryb życia, przybieranie pozycji „noga na nogę”, noszenie butów na wysokim obcasie, korzystanie z solarium i sauny. Dopiero zmiana przyzwyczajeń daje szansę na osiągnięcie widocznych i trwałych efektów leczenia. Powstawaniu pajączków można zapobiegać farmakologicznie. W aptekach dostępne są preparaty bez recepty, które zawierają rutynę, diosminę i hesperydynę – substancje lecznicze zmniejszające przepuszczalność naczyń włosowatych i zwiększające napięcie w ścianach żył. Pomóc mogą zarówno tabletki, jak i kremy oraz żele, zwłaszcza te o bogatym, witaminowym składzie. Przyjazne cerze naczyniowej są składniki odżywcze zawarte m.in. w nagietku, kasztanowcu, algach morskich, miłorzębie japońskim, krwawniku, arnice górskiej. Nie zawsze jednak preparaty, nawet te mocniejsze, zawierające syntetyki (tribenozyd, drobesylan wapnia), usuwają powstałe już zmiany podskórne. Inaczej jest z laserami, zwłaszcza najnowszej generacji, np. Harmony XL Pro Dye-VL, które osiągają blisko 100% skuteczność. Impuls o bardzo wysokiej energii zamyka naczynka w ciągu ułamków sekund. Krótki czas ekspozycji sprawia, że zabieg jest obarczony bardzo małym ryzykiem powikłań. Cały proceder trwa około 20 minut i nie wiąże się z silnymi dolegliwościami bólowymi. Efektywną i bezpieczną laseroterapię, z użyciem najlepszej jakości sprzętów, oferują profesjonalne gabinety medycyny estetycznej, np. łódzki Aesthetic. Ilość zabiegów jest dostosowywana do rozległości zmian naczyniowych, którą ocenia lekarz. Pajączki znikają najczęściej po 4–6 seriach naświetleń, a skutkiem ubocznym jest tylko chwilowe zaczerwienienie skóry.