Pozyskanie własnej bazy klientów

Pozyskanie własnej bazy klientów

Własna baza klientów jest nieocenionym źródłem dostatku dla naszej działalności gospodarczej. Dzięki bazie klientów uzyskujemy możliwość utrzymywania stałego kontaktu z naszymi kontrahentami. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób właściwie pozyskać bazę firm.

Najlepiej stworzyć bazę klientów samemu.

Odkupienie bazy klientów od innych przedsiębiorstw może być bardzo ryzykowne. Przede wszystkim klienci danego podmiotu musieli wcześniej wyrazić na to zgodę, a po drugie często baza takich klientów niekoniecznie musi być zainteresowana naszymi usługami, nawet jeśli działamy w tej samej branży. Klienci, którzy oddali swoje dane, jak nr telefonu, czy adres e-mail bezpośrednio pod nasze skrzyła, są bardziej z nami związani, niż z obcymi osobami, które nagle chcą się z nimi skontaktować, ponieważ ich dane zostały sprzedane.
Jak pozyskać bazy firm samemu ? Sprawa nie jest prosta. Będzie wymagać od nas poświęcenia sporej ilości czasu, cierpliwości i inwestycji, jednak bardzo nam będzie się to opłacać.

Jakie korzyści płyną z posiadania własnej bazy klientów.

Przyjmuje się, że jeden adres e-mail jest wart dla 1 złotych w ciągu roku. Warto obliczyć, że jeżeli posiadamy bazę klientów e-mail o wielkości stu tysięcy adresów, to potencjalnie możemy z niej wyciągnąć dokładnie sto tysięcy złotych w ciągu następnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Bazę tworzy się często przez wymóg rejestracji klienta na stronie naszego sklepu. Dokonując zakupów, klient pozostawia swój adres e-mail, poszerzając naszą bazę. Sposobem na potencjalnych klientów, którzy nie dokonali zakupu, jest zachęcanie ich do rejestracji w serwisie, za co otrzymają kod rabatowy na zakupy, wezmą udział w konkursie itd. Dzięki takim działaniom uzyskujemy darmową możliwość reklamowania naszych produktów. Posiadając bazę klientów, nie musimy płacić za reklamę naszych produktów, wykupując reklamę w social media, czy w za pośrednictwem Google AdWords. Innymi słowy, dzięki posiadaniu własnej bazy klientów zaoszczędzimy sporo pieniędzy. W zasadzie reklamy z zakresu prowadzenia kampanii za pośrednictwem wspomnianego Google AdWords, czy też Facebook Ads powinny mieć na celu przede wszystkim zebranie takiej bazy klientów. O wiele przecież łatwiej zatrzymać stałego klienta, niż pozyskać nowego.

Na co warto uważać ?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, aby nie zostać oskarżonym o spam. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze RODO. W tym celu musimy stworzyć wcześniej zgody, na które nasi klienci muszą się zgodzić, aby zapisać się do naszej bazy. Oprócz tego muszą zaakceptować politykę prywatności, która jest swego rodzaju regulaminem. Zaznaczenie przez naszych klientów tych zgód chroni nas przed nieprzyjemnościami związanymi ze skutkami prawnymi.

Podsumowując, pozyskanie bazy firm jest najważniejszą cechą nowoczesnego marketingu każdej firmy. Dzięki niej możemy być cały czas w kontakcie z naszymi klientami i oszczędzamy koszty na prowadzenie kampanii reklamowych, które promują nasze nowe produkty. Odpowiednio uważając na pułapki prawne oraz uzbrajając się w cierpliwość, możemy dzięki bazie stałych klientów często potroić zyski naszej firmy w krótkim okresie.

Artykuł powstał przy współpracy z BNF.pl