Na budowie, w domkach jednorodzinnych i w różnego rodzaju instytucjach oraz na działkach czy też przy organizacji imprez często wykorzystuje się agregaty prądotwórcze. Pozwalają one mieć dostęp do energii elektrycznej, gdy jej zabraknie lub też wówczas gdy w ogóle instalacja w danym miejscu nie jest podciągnięta. Oczywiście wybór konkretnego urządzenia musi być dopasowany do potrzeb i możliwości użytkowników oraz wymagań przestrzeni.
- Jakie parametry agregatu?
- Jaki agregat prądotwórczy kupić?
- Kiedy przydaje się agregat prądu?
Jakie parametry agregatu?
Nowoczesne agregaty prądotwórcze https://eneria.pl/oferta/agregaty/ zasilane są benzyną, olejem napędowym lub skroplonym gazem. Poza silnikiem niezwykle ważnym elementem jest prądnica. To zespół mechanizmów, który zmienia ruch tłoków w prąd elektryczny w uzwojeniu w procesie indukcji. Następnie energia jest przekazywana do wybranego urządzenia. Choć mechanizm działania jest taki sam, to szczegóły techniczne mogą się różnić, co wynika z budowy silników, a także specyfiki urządzeń. Dzięki temu można bez problemu dopasować konkretne urządzenie do swoich potrzeb.
Jaki agregat prądotwórczy kupić?
Jeśli chcesz kupić odpowiedni agregat, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim jego parametry. Generatory prądu dostarczają prąd o konkretnym napięciu. Jednorazowe produkować będą 230V, trójfazowe z tak zwaną siłą z czteropinowym wtykiem – 400 V. Te pierwsze w zupełności sprawdzą się w warunkach domowych i bez problemu zasilać będą sprzęt AGD i RTV, komputery, oświetlenie i to wszystko, co pracuje pod napięciem sieciowym. Natomiast na budowie niezbędny będzie generator trójfazowy. Duże maszyny i elektronarzędzia będą potrzebować bowiem zasilania z siły.
Niezwykle istotnym aspektem jest również moc urządzenia. To od niej zależy, czy generator będzie w stanie zasilać określone urządzenia czyli czy będzie w stanie dostarczyć wymaganą ilość energii. Moc podawana jest na tabliczce znamionowej i jest określana jednostką kW. Warto pamiętać o tym, że niektóre urządzenia mają ten parametr określany przy pełny obciążaniu i maksymalnym spalaniu lub też przy osiągnięciu 75% spalania. Dlatego właśnie należy dokładnie sprawdzić opis na tabliczce znamionowej, by można było porównać różne generatory. Poza tym moc agregatu powinna być zawsze większa od tej, której będą potrzebować wszystkie urządzenia, które będzie zasilać. Tym samym maksymalny pobór wynika z mocy maksymalnej a nie znamionowej.
Kiedy przydaje się agregat prądu?
Choć mamy XXI wiek, to na mapie Polski jest wiele miejsc, do których nie jest podłączona sieć energoelektryczna. Z takim problemem mogą się borykać klienci indywidualni na przykład przy budowie domu lub też na działkach letniskowych oraz firmy eventowe, które organizują różnego rodzaju koncerty czy festyny w plenerze. Poza tym specjalistycznych urządzeń będą potrzebować również przedsiębiorstwa budowlane czy wydobywcze. Generatory prądu okazują się także niezbędne na przykład przy różnego rodzaju awariach sieci. A są miejsca, gdzie te zdarzają się dość często, a na przestoje czy też ryzyko nie można sobie pozwolić. W wielu instytucjach brak prądu jest sprawą życia i śmierci, więc szpitale i hospicja na wyposażeniu mają profesjonalne generatory, które gwarantują, że w każdej sytuacji będzie po prostu bezpiecznie. Poza tym agregaty sprawdzają się w różnych miejscach i wiele osób korzysta z nich na co dzień, a innym są potrzebne okazjonalnie. Dlatego właśnie warto się zastanowić, czy opłaca się kupić profesjonalny sprzęt, czy czasem nie lepiej go wynajmować w razie potrzeby.
8 thoughts on “Prąd pod ręką”