Niektórym wydaje się, że aby utrzymać zdrowie intymne, wystarczy podmywać się w „tych” miejscach i po sprawie. Niestety – są w błędzie! Poznaj podstawowe zasady dbania o zdrowie intymne.
Table of Contents
ToggleHigiena intymna – podstawowe zasady obchodzenia się z wodą i kosmetykami
Woda i mydło to podstawa higieny. Jednak nie intymnej! Nadmiar wody sprzyja wypłukiwaniu naturalnej mikroflory bakteryjnej pochwy, a mydło powoduje jej wysuszanie. Jak więc powinna wyglądać higiena intymna?
- Podmywaj się dwa razy dziennie, w czasie miesiączki częściej (według potrzeb).
- NIGDY nie rób sobie profilaktycznej irygacji. Zabiegu powinno się dokonywać jedynie na wyraźne zalecenie lekarza.
- Unikaj długich kąpieli w gorącej wodzie pełnej płynów i żeli – częściej bierz szybkie chłodne prysznice.
- Do higieny intymnej stosuj tylko dobrej jakości kosmetyki do tego przeznaczone. Najlepsze są te ze składnikami pielęgnującymi, ochronnymi i łagodzącymi podrażnienia.
- W czasie mycia miejsc intymnych nie używaj gąbek ani myjek, bo są siedliskiem bakterii i grzybów.
- Po zakończeniu higieny dokładnie osusz miejsca intymne. Pamiętaj, aby używać do tego innego ręcznika niż do reszty ciała.
Obserwuj swoje ciało i reaguj!
Żeby móc zapobiegać problemom intymnym, musisz cały czas obserwować swoje ciało. Dzięki temu będziesz w stanie odpowiednio wcześnie zareagować na jakiekolwiek zmiany. Najczęściej zaburzona mikroflora bakteryjna pochwy (jeszcze nie infekcja) daje o sobie znać poprzez:
- Zaczerwienienie i podrażnienie sromu,
- Zmiany w kolorze, strukturze lub zapachu wydzieliny z pochwy,
- Delikatny świąd lub pieczenie miejsc intymnych.
Wszystkie powyższe objawy trzeba bacznie obserwować, ponieważ ich utrzymywanie się przez kilka dni (a tym bardziej ich intensyfikacja) może oznaczać infekcje. Tak często zaczyna się m.in. zapalenie pochwy!
Dlatego gdy tylko zauważysz, że coś się zaczyna dziać – trzymaj rękę na pulsie. Lekarze zalecają stosowanie probiotyku ginekologicznego, którego celem jest przywrócenie lub uzupełnienie właściwej mikroflory pochwy oraz utrzymanie jej właściwego pH.
Więcej na ten temat czytaj na www.invag.pl.