Probiotyki jako źródło witamin i zdrowych bakterii wspomagających mikroflorę jelitową. Wpływają korzystnie na nasze zdrowie i wspomagają nas w walce z chorobą.
Table of Contents
ToggleCzym jest probiotyk?
Pierwotne znaczenie słowa probiotyk pochodzi z języka greckiego, co oznacza „dla zdrowia”, oznacza to więc, że wspomaga on leczenie. Przyjęta definicja mówi o tym, że probiotyki to nic innego jak żywe drobnoustroje, które podane w odpowiedniej ilości mają wywrzeć korzystny wpływ na nasze zdrowie. Dzieje się tak szczególnie w momencie gdy przyjmujemy antybiotyki – wówczas musimy dodatkowo przyjmować leki o działaniu prozdrowotnym. Możemy wyróżnić 3 rodzaje probiotyków, najpopularniejsze z nich to:
– Lactobacillus, czyli pałeczki kwasu mlekowego
– Bifidobacterium
– Saccharomyces boulardii, czyli droższe probiotyczne.
Probiotyki często występują w postaci powlekanych kapsułek, saszetek ale również dodawane są do jedzenia. Najpopularniejsze są jogurty probiotyczne takie jak Actimel, zawierający ogromną dawkę unikalnych kultur bakterii L. casei, witaminę B6 oraz witaminę D. Produkty bogate w tego typu substancje są zalecane do codziennego spożywania gdyż odgrywają ogromną rolę w wspomaganiu mikroflory jelitowej. Dbanie o mikroflorę jelitową jest bardzo ważne, gdyż jest ona odpowiedzialna m.in. za pobudzanie naszego układu odpornościowego, prawidłowy proces trawienia oraz pracę jelit, a także wspiera organizm w walce z drobnoustrojami tworząc swoistą barierę, która ma na calu zapobiec inwazji bakterii.
Probiotyki najczęściej stosowane są podczas antybiotykoterapii, podczas której niszczone są zarówno zainfekowane jak i zdrowe komórki. Badania wskazują, że osoby, które biorą antybiotyki cierpią z powodu kłopotów gastrycznych – biegunka i wymioty to jedne z najpopularniejszych przypadłości.
Preparaty te dzięki wyselekcjonowanym szczepom drobnoustrojów namnażają się i mogą zwalczać patogeny, które wywołują w organizmie zakażenia. Probiotyki wspomagają naszą naturalną florę jelitową ale również są doskonałym środkiem chroniącym nasz przewód pokarmowy czy choroby mające podłoże alergiczne.
Kto powinien przyjmować probiotyki?
Probiotyki są zalecane zarówno dzieciom jak i dorosłym. Niektóre z nich można stosować nawet wśród noworodków.
Najczęściej zaleca się je osobom, które są w trakcie antybiotykoterapii, gdyż osoby przyjmujące antybiotyki bardzo często narażone są na zaburzenia flory jelitowej objawiającej się m.in. biegunkami. Stosowanie probiotyków w tym okresie zapobiega również późniejszym powikłaniom, ważne jest jednak by dobrać odpowiedni probiotyk i stosować go zgodnie z zaleceniem. Nieprawidłowe stosowanie probiotyków może przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.
Probiotyki mają jednak więcej zastosowań, powinno się je przyjmować również aby złagodzić objawy biegunek, wymiotów, bólów brzucha, gdyż skracają one czas trwania zakażeń wirusowych podczas których występują biegunki. Probiotyki są również doskonałym lekiem na pozbycie się uporczywych zaparć, ponieważ pobudzają oraz ułatwiają trawienie. Są również odpowiedzialne za oczyszczenie naszego organizmu z wszelkich toksyn. Probiotyki stosuje się także podczas leczenia wrzodów żołądka.
Probiotyki jako lek na infekcje intymne – kobiety często narażone są na problemy związane z florą bakteryjną pochwy. Jej zaburzenie powoduje szereg infekcji intymnych, które mogą zostać zwalczone dzięki stosowaniu odpowiednich leków probiotycznych najczęściej dopochwowych. Leki te powinny stosować profilaktycznie te kobiety, które mają skłonności do infekcji intymnych.
Dzieci bardziej niż dorośli narażeni są na dolegliwości związane z układem pokarmowym, gdyż jest on delikatniejszy, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie przyjmowanie.
Probiotyki można również stosować doraźnie jako profilaktyczny środek zapobiegawczy różnym infekcjom układu pokarmowego. Najczęściej stosuje się takie leczenie wśród niemowlaków, które są narażone na zetknięcie się z drobnoustrojami patogennymi podczas pobytu w szpitalu.
Jaki probiotyk wybrać?
Jak każdy inny lek, tak i probiotyki powinny być przyjmowane zgodnie z zaleceniem lekarza. Ważne jest aby przyjmować odpowiedni rodzaj probiotyku przy danej dolegliwości. Ważne jest aby nie stosować zamiennie preparatów, ponieważ często różnią się one od siebie. Możemy wyróżnić cztery generacje probiotyków:
– Pierwsza generacja, czyli preparaty w fiolkach jako niepowlekane wolne bakterie
– Druga generacja, popularne tabletki lub kapsułki, które uwalniają bakterie w jelitach
– Trzecia generacja, mikrokapsułkowane bakterie, które pozwalają na ochronę komórek
– Czwarta generacja są to te preparaty, które stosują wielowarstwowe mikroosłony aby umożliwić dotarcie ogromnej liczby komórek do jelit.
Probiotyki są odpowiedzialne za prawidłową mikroflorę jelitową, dlatego tak ważne jest ich odpowiednie stosowanie. Mogą się one przyczynić nie tylko do poprawy naszego zdrowia ale również ochronić nas przed poważnymi powikłaniami. Więcej informacji o probiotykach na stronie internetowej http://wybieramprobiotyk.pl/2018/06/07/dlaczego-probiotyki-sa-tak-wazne-dla-zdrowia/ .