Nadmierne wypadanie włosów to nie tylko problem mężczyzn. U kobiet również obserwuje się łysienie, które spowodowane jest przez różne przyczyny i choroby.
Table of Contents
ToggleŁysienie u kobiet
Zjawisko łysienia występuje u kobiet w każdym wieku i jest spowodowane przez różne zaburzenia i choroby. Włosy często wypadają nadmiernie w okresie ciąży i karmienia piersią. Okres menopauzy to także wiele zmian hormonalnych, które mogą przyczynić się do osłabienia włosów. Zwłaszcza u kobiet przyczyną łysienia może być nieodpowiednia pielęgnacja włosów. Zalicza się do niej częste farbowanie włosów, używanie dużej ilości preparatów do stylizacji. Ciepły nawiew suszarki, lokówka i używanie prostownicy także osłabia włosy, które będą podatne na wypadanie. Specjaliści podkreślają, aby używać dobrej jakości kosmetyków naturalnych. Zaburzenia hormonalne w postaci wysokiej prolaktyny, niedoczynności lub nadczynności tarczycy również będą powodowały łysienie u kobiet. Jedną z przyczyn utraty włosów jest także łysienie androgenowe. Włosy wypadają na skutek osłabienia przez męskie hormony płciowe. W kobiecym organizmie dominują hormony kobiece, natomiast androgeny także występują. Zbyt duża ich ilość prowadzi do zaburzeń. Choroba często pojawia się dziedzicznie i jako efekt nadczynności kory nadnerczy lub różnego rodzaju nowotworów.
Łysienie u mężczyzn
Główna przyczyna wypadania włosów u mężczyzn to łysienie androgenowe. Mieszki włosowe stają się nadwrażliwe na DHT, które powoduje ich osłabienie. Skróceniu ulega faza wzrostu włosów, co powoduje częstsze wypadanie włosów i wolniejsze ich odrastanie. W zaawansowanej fazie choroby odrasta tylko tzw. meszek, który jest bardzo słaby. U mężczyzn często tworzą się zakola powodując efekt tzw. wysokiego czoła. Większość przypadków choroby spowodowana jest czynnikami dziedzicznymi. Objawy choroby wywołać może także przewlekły stres i nieodpowiednia dieta. Aby wyleczyć chorobę, należy poznać i wyleczyć jej przyczyny. U mężczyzn często występuje też łysienie plackowate, które polega na pojawianiu się łysych plam na skórze głowy. Choroba ma różnorodny charakter i może przebiegać z okresami nasilenia i remisji. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn stosowanie różnego rodzaju leków (np. podczas chemioterapii) spowoduje wypadanie włosów. Nie bez znaczenia będą także choroby skóry takie jak łuszczyca, grzybica czy łojotokowe zapalenie skóry.
Leczenie łysienia u kobiet i mężczyzn: metoda FUE
Najważniejszym krokiem jest wybór odpowiedniego specjalisty, który ma duże doświadczenie. W przypadku przeszczepu włosów tylko prawidłowe pobranie materiału i dokładne jego umieszczenie w strefie biorczej zagwarantuje sukces zabiegu. Kluczowe znaczenie ma doświadczenie lekarza i jego umiejętności. Metoda przeszczepu FUE jest wyjątkowo nowoczesna i bezpieczna. Pacjent znieczulany jest miejscowo, a następnie za pomocą metalowej sztancy pobiera się mieszki włosowe. Kolejny etap to umieszczenie ich w problematycznej strefie. Podczas całego zabiegu pacjent będzie otoczony profesjonalną opieką lekarza i pozostałych członków personelu medycznego. Po zabiegu pacjent może samodzielnie wrócić do domu, a kolejnego dnia bez problemu wykonywać codziennie aktywności. Zaletą tej metody jest brak blizn i mała inwazyjność, która skraca okres rekonwalescencji. Podczas pierwszej wizyty lekarz wskaże zalecenia do przestrzegania po zabiegu. Przez kilka tygodni należy unikać dużego wysiłku fizycznego i nie korzystać z sauny i basenu. Skórze głowy będą służyć delikatne masaże wykonywane zgodnie z zaleceniami lekarza.