Przed zakupem zegarka – Choć nie trzeba posiadać wiedzy zegarmistrzowskiej, aby kupić dobry zegarek, który da nam wiele satysfakcji, to podstawowe pojęcie o nazewnictwie funkcjonującym w tej branży może znacznie podnieść zadowolenie z ewentualnego zakupu. Dzięki temu nie tylko będziemy w stanie podjąć trafniejszą decyzję, ale i zauważyć niekompetencję sprzedającego, a więc uchronić się przed wpadką zakupową. Poniżej zebraliśmy mini-słowniczek z nomenklaturą zegarmistrzowską, która może być przydatna w takich sytuacjach – np. podczas czytania opisu na stronie internetowej sklepu, lub gdy spotkamy się z oznaczeniem klasy wodoszczelności.
Nazewnictwo używane w zawodzie zegarmistrzowskim – warto wiedzieć również przed zakupem zegarka
Zegarek antymagnetyczny
Nie bez powodu mówi się, aby trzymać swój zegarek z dala od sprzętów AGD. Wytwarzają one pole magnetyczne, które może zaburzyć działanie mechanizmu czasomierza. Zegarek antymagnetyczny nie ma z tym jednak kłopotu, o ile nie zostanie poddany działaniu pola o sile tego, którym charakteryzują się np. transformatory. Modele takie znajdują zastosowanie np. w przypadku pilotów samolotów.
Chronograf a chronometr
Nazwy bardzo podobne, jednak znaczą coś innego – nie każdy o tym jednak wie. Czasami może się zdarzyć, iż usłyszymy je w użyciu synonimicznym, wówczas warto wiedzieć, że:
– chronograf to stoper wskazówkowy z dodatkowymi trzema tarczami na cyferblacie (wskazują one kolejno minuty, sekundy i dziesiętne sekundy),
– chronometr to zegarek o niezwykłej dokładności odmierzania czasu, popartej certyfikatem COSC (posiada on mechanizm automatyczny).
COSC
Skrótem tym oznacza się Instytut Testów Chronometrycznych w Szwajcarii. Jak nietrudno się domyślić przeprowadza on badanie dokładności chodu zegarków. Każda taka weryfikacja trwa 15 dni, przeprowadzana jest w 5 różnych pozycjach zegarka oraz przy oddziaływaniu na niego trzech różnych temperatur. Pomyślne przejście testów skutkuje przyznaniem stosownego certyfikatu uznawanego na całym świecie za wyznacznik doskonałej jakości.
GMT
Jest to jedna z funkcji zegarków osobistych, a polega ona na tym, iż użytkownik może ustawić sobie w swoim czasomierzu drugą strefę czasową. W ten sposób ludzie podróżujący zyskują dodatkowe udogodnienie, bez konieczności ręcznego przeliczania zmiany czasu w różnych strefach. Sam skrót GMT wziął się od angielskiego Greenwich Mean Time.
Koronka i naciąg ręczny
Pora na kilka szczegółów technicznych, a mianowicie koronkę i naciąg ręczny. Pierwsze określenie dotyczy umieszczonego na boku zegarka pokrętła. Występuje ono w wielu klasycznych i nowoczesnych modelach i w zależności od mechanizmu służy albo do ustawiania godziny (zegarki kwarcowe i Automatic), albo do nakręcania (zegarki mechaniczne i Automatic). Koronka może być zakręcana lub zwykła – pierwszy rodzaj stosuje się w modelach czasomierzy, które oprócz tego typu wzornictwa chcą uzyskać również wysoką klasę wodoszczelności. Z tym niewielkim elementem wiąże się również tzw. naciąg ręczny, czyli wprawienie zegarka w ruch poprzez nakręcanie.
Rodzaje szkła
Równie istotny co design zegarka na rękę, jest rodzaj szkła, który osłania mechanizm. Producenci stosują zazwyczaj trzy podstawowe rodzaje tego elementu, które charakteryzują się różnymi właściwościami i stopniem odporności na uszkodzenia. Ukryte pod ładnymi nazwami nie mówią zbyt wiele nieobeznanemu użytkownikowi, a szkoda, ponieważ warto wiedzieć, że do wyboru konsumenta oddaje się następujące szkła używane w zegarmistrzowskich wyrobach:
– hesalitowe (wykonane z… tworzywa sztucznego, łatwe w zarysowaniu, ale również nieskomplikowane w renowacji i usuwaniu powstałych skaz),
– mineralne (by je uzyskać, potrzebny jest odpowiedni proces hartowania szkła, na skutek którego staje się ono odporne zarówno na stłuczenie, jak i zarysowanie),
– szafirowe (bardzo twarde, łatwiej jest je stłuc niż mineralne, ale o przypadkowych zarysowaniach można zapomnieć, stosowane przez wiele renomowanych marek zegarków).
W opracowaniu tego mini-słowniczka zegarmistrzowskiego pomógł nam Zegarmistrz.com
przed zakupem zegarka