Problem utraty włosów dotyka wielu osób w różnym wieku, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. O ile w przypadku mężczyzn najczęściej jest to coś, z czym potrafią się pogodzić i nie wyglądają źle nawet bez włosów, o tyle dla kobiet może to być prawdziwa tragedia i utrapienie. Na szczęście w chwili obecnej na rynku medycyny estetycznej istnieją skuteczne sposoby na pozbycie się tego problemu. W sytuacji, kiedy spróbowaliśmy już dosłownie wszystkiego – różnego rodzaju wcierek, szamponów, masek, itp. – warto zastanowić się czy przeszczep włosów nie będzie rozwiązaniem idealnym.
Table of Contents
ToggleJak wygląda zabieg przeszczepiania włosów?
Przeszczep włosów to zabieg polegający na chirurgicznym pobraniu włosów z innych partii ciała i wszczepieniu ich w czubek głowy. Zazwyczaj włosy do przeszczepu są pobierane ze skóry tyłu oraz boków głowy, gdyż jest to obszar, który u osób cierpiących na nadmierne wypadanie włosów zawiera szczepy włosów dominujących. Są one w stanie rosnąć na każdej wyłysiałej części głowy, gdzie są przeszczepiane.
Zadaniem lekarza jest rozdzielenie wszystkich pobranych włosów na szczepy zawierające od jednego do sześciu włosów. Przygotowane w ten sposób szczepy są wszczepiane w wyłysiałą skórę głowy i pozostawione. Dzięki temu włosy na głowie ulegają zagęszczeniu. Pacjent zostaje znieczulony miejscowo a po zabiegu może wracać do domu. Dodatkowo zostaje wyposażony w skuteczne leki przeciwbólowe oraz antybiotyk do spryskiwania skóry głowy. Dodatkowo dostaje on plastry żelowe do zimnych okładów. Cały zabieg trwa zazwyczaj od godziny do trzech. Wszystko zależy od tego, jak duża jest łysina oraz od liczby implantów oraz gęstości ich umieszczania.
Dla kogo przeszczep włosów nie jest odpowiedni?
Istnieje szereg poważnych przeciwwskazań, które nie pozwalają na przeszczep włosów. Przede wszystkim chodzi tutaj o poważne choroby, między innymi cukrzycę, nowotwór, choroby układu krążenia. Również pacjenci cierpiący na stany zapalne skóry na głowie, łysienie plackowate i łysinę zajmującą większość głowy nie mogą poddać się zabiegowi przeszczepu włosów. W przypadku kobiet dyskwalifikujące są zaburzenia hormonalne.
Jakie są skutki uboczne przeszczepu włosów?
Zanim zdecydujemy się na wybór kliniki, w której robią przeszczepy włosów, warto sprawdzić opinie na jej temat. Dobre kliniki udzielają dożywotniej gwarancji na wzrost przeszczepionych włosów. Jeżeli chodzi o skutki uboczne, najgorszy jest pierwszy tydzień po przeszczepie. Niektórzy pacjenci skarżą się wówczas na ból pozabiegowy a na głowie utrzymuje się obrzęk oraz zasinienie. Na szczęście po kilku dniach wszystko wraca do normy.
Na początku mieszki włosowe gubią włosy, jednak po około trzech miesiącach podejmują ponowną ich produkcję. Z tego też powodu pierwsza wizyta u fryzjera może odbyć się najwcześniej około trzy miesiące po zabiegu. W niektórych przypadkach zdarza się, że po roku lub dwóch latach łysienie powraca. Wówczas konieczne jest przeprowadzenie ponownego zabiegu przeszczepienia włosów. Dodatkowy zabieg często powoduje również, że odrastające włosy są zdecydowanie grubsze.
Po całym zabiegu mogą pozostać niewielkie blizny w miejscach, skąd zostały pobrane włosy. Blizny w miejscach, gdzie wszczepiono pobrane szczepy powinny zniknąć w okresie około dwóch tygodni.
Jakie są koszty przeszczepu włosów?
Niestety, nie jest to zabieg tani. Koszty są oczywiście uzależnione od wielkości łysiny oraz od ilości implantów i wahają się od około 1500 do 10 000 złotych. Co ważne, pacjenci zazwyczaj potrzebują od jednego do trzech zabiegów, aby w pełni odzyskać dawne owłosienie na głowie. Ciekawostką może być fakt, że często kliniki podpisują umowy z bankami, aby ułatwić pacjentom zaciągnięcie kredytu na przeszczep.
Mimo że zabieg nie jest tani, często jest najlepszym rozwiązaniem. Pacjenci, którzy przeszli zabieg, podkreślają, że poprawił on jakość ich życia, gdyż w dużym stopniu wpłynął na samopoczucie oraz dodał im pewności siebie. Jest to bardzo ważne w każdym aspekcie życia, dlatego warto przemyśleć ten zabieg.
Zobacz również Tabletki dla kulturystów