Przyczyny infekcji intymnych

Przyczyny infekcji intymnych

Infekcje intymne, chociaż dość powszechne, nie należą do przyjemnych. Trudno się ich całkowicie ustrzec, ale wiedząc, co przyczynia się do ich powstawania, można spróbować się zabezpieczyć. Oto siedem najpowszechniejszych powodów występowania infekcji intymnych.

1. Stosunek seksualny – chociaż w zamyśle ma przynosić przyjemność, często jest powodem uciążliwych dolegliwości. Podczas stosunku bardzo łatwo przenieść bakterie z okolic odbytu do pochwy. O ile przy odbycie bakterie nie wyrządzają żadnej szkody, o tyle w pochwie mogą znacznie naruszyć równowagę flory bakteryjnej. Stosunek seksualny to także okazja do zarażenia się od zakażonego partnera.

2. Brak higieny – zaniedbywanie podmywania się, zwłaszcza w czasie trwania menstruacji, może doprowadzić do namnożenia się bakterii chorobotwórczych, bowiem krew jest dla nich świetną pożywką.

3. Nadmierna higiena — co za dużo to niezdrowo, zbyt częste mycie okolic intymnych, zwłaszcza źle dobranymi kosmetykami, może przynieść więcej szkody niż pożytku. Ze względu na zdrowie intymne lepiej jest brać prysznic niż długie kąpiele w mocno ciepłej wodzie.

4. Infekcje bakteryjne – niekoniecznie związane z narządami intymnymi oraz przyjmowanie antybiotyków, to newralgiczny okres, w którym bardzo często pojawiają się infekcje pochwy. Spowodowane jest to ogólnym zaburzeniem równowagi bakteryjnej w organizmie – antybiotyki zabijają nie tylko złe bakterie, ale również te dobre bakterie kwasu mlekowego.

5. Zaburzenia hormonalne – spowodowane ciążą, menopauzą lub chorobą także sprzyjają rozwojowi infekcji intymnych. W czasie menopauzy pojawia się suchość pochwy, co znacznie ułatwia namnażanie się bakterii chorobotwórczych.

6. Basen – z jednej strony miejsce, gdzie można świetnie zadbać o kondycję, z drugiej, bardzo często wizyty na basenie kończą się przykrą niespodzianką. W przypadku zwiększonej skłonności do zapadania na infekcje narządów intymnych trzeba czasowo zrezygnować z wizyt na basenie, w saunie oraz jacuzzi.

7. Stres – nie sprzyja zdrowiu, także intymnemu. Długotrwałe utrzymywanie się stresu znacznie osłabia układ odpornościowy. W tej sytuacji infekcja intymna może pojawić się nawet przy zachowaniu higieny i wstrzemięźliwości seksualnej.

Nawracające infekcje intymne to powód, by jak najszybciej odwiedzić lekarza ginekologa i podjąć zalecane leczenie. Więcej na ten temat można przeczytać na www.piramidazdrowiaintymnego.pl.