Na zawroty głowy i zaburzenia równowagi skarży się od 5-10% osób poniżej 65 roku życia. Po przekroczeniu tej granicy wiekowej odsetek ów urasta aż do 30%. Jak niejednokrotnie wskazują lekarze, zdiagnozowanie przyczyn tego kłopotliwego schorzenia jest wyjątkowo trudne, gdyż jest to objaw subiektywny, co oznacza, że kryją się za nim nie tylko tzw. zawroty prawdziwe, a więc szeroko pojęte wirowanie, lecz także zawroty nieukładowe, związane bezpośrednio z poczuciem niestabilności podłoża oraz jego falowania.
Table of Contents
TogglePrzyczyny zawrotów głowy
Faktycznych przyczyn zawrotów głowy oraz zaburzeń równowagi jest bardzo wiele, dlatego też u blisko jednej trzeciej cierpiących na nie pacjentów, pomimo wnikliwej diagnostyki, nie udaje się ich ustalić.
Zawroty głowy zna nie tylko neurologia, lecz także laryngologia, kardiologia, endokrynologia a nawet psychiatria, co dodatkowo sprawia, że diagnozowanie okazuje się znacznie trudniejsze, ponieważ aż do samego końca nie można mieć stuprocentowej pewności jakiego dokładnie schorzenia są objawem. Jednymi z najpowszechniejszych przyczyn zaburzeń równowagi czy zawrotów głowy są zaburzenia krążenia mózgowego, a więc niewłaściwy obieg krwi w tętnicach mózgu. Równie często wywołują je liczne przyczyny laryngologicznie, jak np. łagodne położeniowe zawroty głowy, czyli krótkotrwałe zawirowania, występujące przy zmianie pozycji ciała, czy też zapalenie nerwu przedsionkowego w uchu, wywołane pojawieniem się wirusa. Niestety niektóre guzy oraz pewne poważne choroby, takie jak stwardnienie rozsiane także manifestują się zawrotami głowy, jednak na szczęście jedynie u ok. 1% osób deklarujących powracające zaburzenia równowagi finalnie stwierdza się owe schorzenia. Wielu pacjentów doświadcza też zawrotów głowy, powstałych w wyniku tzw. zaburzenia systemowego, a więc nadciśnienia oraz niedociśnienia, a także uogólnionej miażdżycy bądź arytmii.
Wbrew pozorom również osoby cierpiące na depresję, odczuwające lęki, ciągłe zmiany nastrojów oraz wszelkie inne schorzenia psychiatryczne mogą skarżyć się na tego typu zmiany w postrzeganiu otoczenia, dlatego właśnie bagatelizowanie zawrotów głowy jest postawą wysoce niewłaściwą, poważnie zagrażającą zdrowiu pacjenta.
Zawroty głowy efektem polekowym
W diagnostyce zawrotów głowy i zaburzeń równowagi wskazuje się je także jako efekt polekowy, a więc działanie wywołane wszelkiego rodzaju lekami, które niekoniecznie zostały przepisane w związku z problemami typowo neurologicznymi. Leki przeciwbólowe to jedne z najczęściej sprzedawanych medykamentów, w dużej mierze bez recepty, co spowodowało, że już blisko 20% osób jest od nich uzależnionych. Oczywiście, podobnie jak w przypadku pozostałych używek, uzależnienie owo związane jest z chęcią odczuwania lepszego samopoczucia, czyli w tym przypadku uśmierzenia bólu, nad którą w końcu traci się kontrolę. Przedawkowanie leków przeciwbólowych, najczęściej wynikające z zaburzeń psychicznych, objawia się właśnie zawrotami głowy, wymiotami, zaparciami, uczuciem mrowienia dłoni i stóp, zwężeniem lub rozszerzeniem źrenic czy nadmiernym poceniem się.
W przypadku odczuwania zawrotów głowy czy zaburzeń równowagi trzeba skonsultować się z lekarzem. Nie należy lekceważyć tych objawów, bowiem z uwagi na mnogość różnorodnych przyczyn, nigdy nie można mieć pewności, jakim poważnym bądź nieco mniej trudnym schorzeniem są spowodowane.