Stomatologia jest niezwykle ważną dziedziną medycyny, która aktualnie przechodzi ogromny rozwój. Aby diagnoza postawiona przez specjalistę była jak najdokładniejsza, a leczenie odpowiednio zaplanowane, konieczne jest wykonanie szeregu badań. Te mają na celu zobrazować stan uzębienia i otaczających go tkanek. Jednym z najczęściej wykonywanych jest radiografia cyfrowa, inaczej RTG. Wyjaśniamy, jakie jest jej zastosowanie w stomatologii.
Table of Contents
ToggleCzym tak naprawdę jest radiografia cyfrowa?
Ta metoda diagnostyki wykorzystuje tradycyjne promieniowanie rentgenowskie, jednak obraz uzębienia nie powstaje na kliszy, ale poprzez czujnik cyfrowy, na komputerze. Radiografia cyfrowa w stomatologii daje możliwość dokonywania zmian na obrazie, co jest niezwykle przydatne w planowaniu leczenia i uzyskanych po nim efektów.
Specjaliści z Centrum Stomatologicznego New – Dent przekonują: Zdjęcie pozyskane dzięki radiografii cyfrowej można dowolnie powiększać, obracać i wyostrzać. Dzięki temu stomatolog może dostrzec nawet bardzo niewielkie zmiany w stanie uzębienia. Zdjęcie radiologiczne na nośniku cyfrowym nie ulegnie zniszczeniu. Można też oddać je do wglądu pacjentowi, na przykład na płycie CD lub za pośrednictwem poczty elektronicznej.
Jakie jest zastosowanie radiografii cyfrowej w stomatologii?
Aby ocenić stan uzębienia i zaplanować leczenie, niezbędny jest dokładny obraz uzębienia. Dzięki użyciu radiografii cyfrowej w stomatologii można zobaczyć pojedyncze zęby lub całą szczękę, łącznie z otaczającymi strukturami kostnymi. Służy do tego zdjęcie panoramiczne.
W diagnozie wykorzystuje się też specjalne radiogramy skrzydłowo – zgryzowe, ukazujące obecność i rozległość ubytków próchnicowych na styku sąsiadujących ze sobą zębów. Radiografia cyfrowa pomaga także uwidocznić korzenie zębów i otaczające kości, w których mogą być inne wcześniej niezdiagnozowane schorzenia.
Bardziej zaawansowaną metodą radiografii cyfrowej jest tomografia wolumetryczna. Ma zastosowanie w chirurgii stomatologicznej, implantologii oraz protetyce. Dzięki niej można zobaczyć szczegółowy, dowolny przekrój tkanek w jamie ustnej. W leczeniu uzębienia wykorzystuje się także zdjęcie cefalometryczne. Jest to zdjęcie szczególnie przydatne w ortodoncji do wykonywania pomiarów czaszki i tkanek miękkich twarzy.
Jak przygotować się do radiografii cyfrowej?
Wykonanie zdjęcia radiologicznego tą metodą jest bardzo szybkie i całkowicie bezbolesne. Pacjent nie wymaga specjalnego przygotowania, co eliminuje zbędny stres i emocje. Co ważne, radiografia cyfrowa jest bezpieczniejsza niż wykonanie tradycyjnego zdjęcia na kliszy, gdyż aparat do niej przeznaczony emituje znacznie mniejsze dawki promieniowania rentgenowskiego.
10 thoughts on “Radiografia cyfrowa w stomatologii”