Regeneracja stawów komórkami macierzystymi – co musisz wiedzieć o zabiegu?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Regeneracja stawów komórkami macierzystymi – co musisz wiedzieć o zabiegu?

Sztywność i ból stawów wywołane urazami lub postępującym procesem starzenia można leczyć metodami małoinwazyjnymi, a do tego wykorzystującymi potencjał własnego organizmu do odnowy. Regeneracja stawów komórkami macierzystymi to nadzieja dla tych pacjentów, którzy liczą na poprawę kondycji stawów, zlikwidowanie stanu zapalnego i bólu. Jak przebiega zabieg, skąd pobiera się komórki macierzyste i na jakie efekty można liczyć? Wyjaśniamy!

Regeneracja stawów komórkami macierzystymi – skąd pobrać materiał?

Istnieją trzy główne źródła pozyskiwania komórek macierzystych: własny tłuszcz, szpik kostny i krew obwodowa. Regeneracja stawów komórkami macierzystymi odbywa się dzięki komórkom pobranym z tkanki tłuszczowej. Dlaczego? Gdyż jest to najlepsze źródło komórek macierzystych – wielką zaletą jest obfitość i dostępność komórek macierzystych w tłuszczu. Takie komórki potrafią się dzielić w nieograniczony sposób oraz mają zdolność do różnicowania się w rozmaite tkanki. Ta łatwa dostępność i potencjał do dzielenia się sprawia, że tłuszcz to doskonały materiał do pozyskania komórek macierzystych do regeneracji stawów.

Regeneracja stawów komórkami macierzystymi – jak pobrać materiał?

Procedura poboru komórek macierzystych nie jest skomplikowana (i dużo mniej bolesna niż w przypadku poboru ze szpiku kostnego). Tkankę tłuszczową pobiera się metodą liposukcji z danego obszaru ciała. Następnie z tak pobranego materiału aktywuje się komórki macierzyste i wstrzykuje się punktowo w staw. Sam zabieg trwa ok. 50 minut. Zabieg jest niezwykle bezpieczny, bo pobrany materiał pochodzi od pacjenta, dlatego obawa pojawienia się powikłań jest znikoma. Proces regeneracji stawów komórkami macierzystymi rozpoczyna się po zabiegu i trwa kilka miesięcy. Po 1-2 tygodniach można już przystąpić do rehabilitacji stawu.

Regeneracja stawów komórkami macierzystymi – nadzieja dla ortopedii

Choroby zwyrodnieniowe stawów to problem wielu pacjentów, którzy zgłaszają się do klinik z bólem i ograniczeniem ruchomości stawów oraz przewlekłymi stanami zapalnymi. Schorzenia te, występują zarówno u osób młodych, jak i u starszych, i skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Regeneracja stawów komórkami macierzystymi pomaga w leczeniu urazów w uszkodzonych strukturach (np. łokieć tenisisty, staw kolanowy, rekonstrukcja więzadła krzyżowego). Jest to szczególnie popularna procedura u sportowców, u których urazy zdarzają się często, a naturalne procesy regeneracji tkanek mogą w ten sposób znacznie poprawić ruchomość i komfort. Zabieg ten jest także nadzieją dla pacjentów na polepszenie życia i spowolnienie postępowania procesów niszczenia stawów wynikających z naturalnych procesów starzenia. Przeczep tego rodzaju cennego materiału wykonuje się jednorazowo, ale może być on powtarzany.

Czy warto zdecydować się na zabieg regeneracji stawów komórkami macierzystymi?

Jeśli na co dzień borykasz się z dolegliwościami w zakresie funkcjonowania stawów i cenisz sobie naturalne metody regeneracyjne, z pewnością jest to zabieg dla ciebie. Jeden przeszczep komórek macierzystych kosztuje kilka tys. zł.

Dowiedz się więcej: https://drwitwicki.pl/zabiegi/cialo/regeneracja-stawow-komorkami-macierzystymi/

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Never miss any important news. Subscribe to our newsletter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *